Bílá paní Rožmberská, skutečné osudy nešťastné ženy

07.10.2015 - Petra Koudelková

Perchta z Rožmberka je obecně známá coby přízrak, který se zjevoval, pokud měl někdo z rodiny zemřít či se schylovalo k nějaké nešťastné události. Její obraz s podivnými znaky na spodní straně má zas naznačovat cestu k obrovskému pokladu. Jaká žena se však skutečně skrývá pod těmito představami?


Reklama

Výhodný ženich, nevýhodné věno

Perchta z Rožmberka se narodila roku 1429. Bylo krásné jasné ráno a její otec Oldřich II. z Rožmberka rozhodl, že jeho nejmladší šesté dítě se bude jmenovat „jasná“ tedy Perchta. Ve dvaceti letech už měla nejvyšší čas se vdát. Oldřich hodlal Perchtu oženit s mocným šlechticem Janem z Lichtenštejna. Nebo spíš s jeho pozemky a vlivem. Perchta chápala, že si ji Jan z Lichtenštejna vzal kvůli penězům a věhlasu Rožmberků. Myslel si, že Oldřich má pro dceru nachystáno obrovské věno. Mluvilo se o tisíci kopách grošů. To se ovšem spletl. Oldřich byl v podstatě šetrný člověk. Věno poslal… Nebo spíš posílal. V malých splátkách. To Lichtenštejna rozzuřilo. V životě to někdy bývá, že si dva lidé prostě nesednou. Bohužel. Podle Perchtiných listů si od začátku nebyli nakloněni. 

Jediná útěcha

Podle všeho se Perchta alespoň ze začátku snažila se všemi vycházet. Dojmu, že ji celá rodina nesnáší, se ovšem nedokázala zbavit. Jan údajně proklínal všechny, kdo mu sňatek doporučili! Perchtu dokázala potěšit jen její malá dceruška a věrná přítelkyně Šiermaryn, kterou si dovezla z Krumlova. Útěchou bylo i to, že směla psát dopisy své rodině. Vlastně psala o pomoc. Dodnes se dochovalo třicet dva těchto psaní. Jak moc starší sestře Anežce záviděla, že si postavila hlavu a vymohla si, že se nikdy nevdá. Zůstala svobodná a tudíž svojí vlastní paní, časem dokonce dostala město Třeboň!

Perchta spíše živoří než žije, neboť nemá téměř co jíst. Zoufale miluje svou holčičku a novorozeného chlapečka a trpí tím, že ani jim se příliš jídla a péče nedostává. Jak krásně si žila na Krumlově a jak její maličcí na Mikulově strádají! Jana zřejmě vlastní děti příliš nezajímaly. Perchta dál píše zoufalé listy, kde se svěřuje, že nemá ani vlastní světnici a vůbec žádné peníze. S dětmi obývá nevytápěnou komůrku blízko kuchyně a stravují se prý hůře než služebnictvo. Šiermaryn musela potupně prosit Jindřicha z Rožmberka o duchnu a peřinu pro svou paní… A potom jí zemřel mladší synek, Lichtenštejnův dědic… Z kruté rány se ještě ani nevzpamatovala, když nechal manžel vyhnat z Mikulova oddanou Šiermaryn.

Vysvoboď mne o těch lidí!

Perchta dělala vše pro to, aby se s Janem nějak usmířila, ale on o to nestál. Při každém rozhovoru s ní se rozčílil, ke svárům přispíval i prostý fakt, že si dovoluje posílat bratrům dopisy. Kdyby tak tušil, co v nich píše… „Vysvoboď mne od těchto zlých lidí a budeš míti zásluhu, jako bys duši z očistce vysvobodil,“ svěřuje se Perchta bratru Joštovi. A co horšího, pojala podezření, že se ji tchyně pokusila otrávit. Možná to byla jen její obrazotvornost, kdo ví… Celá věc se donesla až ke králi a ten Jana důrazně upozornil, aby se ke své ženě začal chovat lépe. Jan samozřejmě zuřil ještě více a hodlal dát děti na opatrování své matce Hedvice. Nakonec musel ustoupit a věnoval své ženě světnici vedle rytířského sálu. Perchta zároveň dostala jako ochranu zemana Špána, sloužícího tehdy u jejího bratra Jana. Že by na pokusu o vraždu přece jen něco bylo?

Perchtě se přesto ulevilo. Táhlo jí na pětatřicet a Jan pobýval většinu času ve Vídni. Nedlouho na to na ni čekala konečně „svoboda“. Psal se rok 1473, když Jan zemřel. Říká se, že ji na smrtelné posteli prosil za odpuštění, ona jej však odmítla. I proto údajně po Janově smrti musela „strašit“. Čerstvá vdova přesídlila do Vídně, kde se usadila s dcerou Alžbětkou a zemanem Špánem. Ve svých listech píše, že je konečně šťastná. Je možné být šťasten díky něčí smrti? Po tak strastiplném životě je to zřejmě pochopitelné

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia, Google

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907