Bílý strom: Bydlení budoucnosti v zeleni

12.03.2014 - Jan Miklín

Ve francouzském Montpellier by měla vyrůst nová ikona města na středomořském pobřeží. Multifunkční stavba nazvaná „Bílý strom“ se inspirovala přírodou


Reklama

Radní města hledali stavbu, která nebude jen tak obyčejná, a vypsali tedy architektonickou soutěž. Vítězem se stala skupina tří architektonických studií Sou Fujimoto Architects, Nicolas Laisné Associés  a Manal Rachdi Oxo architects s návrhem L’Arbre Blanc.

Vše pro komfort

Sedmnáctipatrová budova bude stát při břehu řeky Lez na rozhraní staré a nové městské zástavby, a podobně na pomezí je její design. Tvary a uspořádání inspirovala příroda, k realizaci budou využity nejnovější technologie.

Zaoblené křivky fasády nabídnou široký výhled, který bude využívat bar i byty, zároveň nebude příliš zastiňovat okolní zástavbu. Kromě zmíněných bytů a baru mají v budově sídlit galerie, restaurace i kanceláře. Balkónky ježící se jako větve vstříc městu a okolnímu parku připomínají větve stromu a mají sloužit jako brána do okolního prostoru, propojující vnější s vnitřním. Budoucí nájemníci si budou vybírat jak pokojové dispozice bytu, tak umístění v rámci celého projektu i rozvržení modulárního interiéru. Samozřejmostí je u „Bílého stromu“ ohled na přírodu s maximálním využíváním sluneční energie k vytápění, dodržení standardu pasivního domu i minimalizace emisí.   

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, montpellier.fr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bohové Perun a Dažbog (ruské pojmenování Svarožice) v představě M. Presňjakova z roku 1998.

Zajímavosti
Zajímavosti

Rekonstrukce centrosaura.

Věda

Starship SN-5 během středečního testu.

Vesmír

Vyřazený sherman nedaleko Monte Cassina.

Válka

V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907