Bílý strom: Bydlení budoucnosti v zeleni

12.03.2014 - Jan Miklín

Ve francouzském Montpellier by měla vyrůst nová ikona města na středomořském pobřeží. Multifunkční stavba nazvaná „Bílý strom“ se inspirovala přírodou


Reklama

Radní města hledali stavbu, která nebude jen tak obyčejná, a vypsali tedy architektonickou soutěž. Vítězem se stala skupina tří architektonických studií Sou Fujimoto Architects, Nicolas Laisné Associés  a Manal Rachdi Oxo architects s návrhem L’Arbre Blanc.

Vše pro komfort

Sedmnáctipatrová budova bude stát při břehu řeky Lez na rozhraní staré a nové městské zástavby, a podobně na pomezí je její design. Tvary a uspořádání inspirovala příroda, k realizaci budou využity nejnovější technologie.

Zaoblené křivky fasády nabídnou široký výhled, který bude využívat bar i byty, zároveň nebude příliš zastiňovat okolní zástavbu. Kromě zmíněných bytů a baru mají v budově sídlit galerie, restaurace i kanceláře. Balkónky ježící se jako větve vstříc městu a okolnímu parku připomínají větve stromu a mají sloužit jako brána do okolního prostoru, propojující vnější s vnitřním. Budoucí nájemníci si budou vybírat jak pokojové dispozice bytu, tak umístění v rámci celého projektu i rozvržení modulárního interiéru. Samozřejmostí je u „Bílého stromu“ ohled na přírodu s maximálním využíváním sluneční energie k vytápění, dodržení standardu pasivního domu i minimalizace emisí.   

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, montpellier.fr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907