Bio inkoust z hedvábí, z něhož budou 3D tisknout lidskou tkáň

03.09.2015 - Stanislav Mihulka

Nový inkoust pro biotiskárny je založený na proteinech z přírodního hedvábí


Reklama

Pokrok ve 3D tisku se projevil nejen v technických oborech, ale i v biomedicíně. 3D tiskárny, které používají biologický materiál, totiž nabízejí nové možnosti, jak vytvořit třeba kosti nebo jiné relativně jednoduché součásti těla, které pak lékaři mohou implantovat do pacientů.

Biotisk ve 3D je velmi slibný, najít vhodný inkoust pro biotiskárny ale není úplně jednoduché. Musí to být materiál, kterým lze tisknout, a zároveň ho lze je vložit do lidského těla, aniž by tam dělal problémy.

V současné době se používají inkousty z termoplastů, silikonů, kolagenu nebo želatiny. Jejich používání ale omezují vyšší teploty nebo změny kyselosti. Vědci proto navrhli bio inkoust založený na proteinech z hedvábí, který je odolný a jeho výroba není nijak zvlášť komplikovaná.

Reklama

  • Zdroj textu:

    American Chemical Society

  • Zdroj fotografií: American Chemical Society

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907