Bionická slinivka automaticky kontroluje cukr v krvi diabetiků

22.09.2015 - Stanislav Mihulka

Nové zařízení by mohlo usnadnit každodenní život lidem s cukrovkou


Reklama

Cukrovka 1. typu vznikne tehdy, když vlastní imunitní systém pacienta zmasakruje buňky slinivky, které vyrábějí inzulín, nezbytný pro kontrolu hladiny cukru v krvi. Lidé s touto formou cukrovky obvykle musejí celý život užívat inzulín.

Řada pacientů dnes využívá čidla hlídající hladinu cukru a pumpy na inzulín, které mají trvale připojené ke svému tělu. Přesto si ale přístroje kontrolují a v případě potřeby si podávají inzulín.

Roman Hovorka z Univerzity v Cambridgi s početným týmem kolegů vyvinuli prý zatím nejdokonalejší bionickou slinivku – zařízení, které automaticky hlídá hladinu cukru v krvi. Ověřuje ji každých 12 minut a v případě potřeby podá pacientovi inzulín. Bionická slinivka se osvědčila ve tříměsíčním testu 33 dospělých a 22 dětí a snad se v dohledné době ocitne na trhu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist, New England Journal of Medicine

  • Zdroj fotografií: miglu.org

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907