Bionická slinivka automaticky kontroluje cukr v krvi diabetiků

22.09.2015 - Stanislav Mihulka

Nové zařízení by mohlo usnadnit každodenní život lidem s cukrovkou


Reklama

Cukrovka 1. typu vznikne tehdy, když vlastní imunitní systém pacienta zmasakruje buňky slinivky, které vyrábějí inzulín, nezbytný pro kontrolu hladiny cukru v krvi. Lidé s touto formou cukrovky obvykle musejí celý život užívat inzulín.

Řada pacientů dnes využívá čidla hlídající hladinu cukru a pumpy na inzulín, které mají trvale připojené ke svému tělu. Přesto si ale přístroje kontrolují a v případě potřeby si podávají inzulín.

Roman Hovorka z Univerzity v Cambridgi s početným týmem kolegů vyvinuli prý zatím nejdokonalejší bionickou slinivku – zařízení, které automaticky hlídá hladinu cukru v krvi. Ověřuje ji každých 12 minut a v případě potřeby podá pacientovi inzulín. Bionická slinivka se osvědčila ve tříměsíčním testu 33 dospělých a 22 dětí a snad se v dohledné době ocitne na trhu.

  • Zdroj textu:

    NewScientist, New England Journal of Medicine

  • Zdroj fotografií: miglu.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907