Bionická slinivka automaticky kontroluje cukr v krvi diabetiků

22.09.2015 - Stanislav Mihulka

Nové zařízení by mohlo usnadnit každodenní život lidem s cukrovkou


Reklama

Cukrovka 1. typu vznikne tehdy, když vlastní imunitní systém pacienta zmasakruje buňky slinivky, které vyrábějí inzulín, nezbytný pro kontrolu hladiny cukru v krvi. Lidé s touto formou cukrovky obvykle musejí celý život užívat inzulín.

Řada pacientů dnes využívá čidla hlídající hladinu cukru a pumpy na inzulín, které mají trvale připojené ke svému tělu. Přesto si ale přístroje kontrolují a v případě potřeby si podávají inzulín.

Roman Hovorka z Univerzity v Cambridgi s početným týmem kolegů vyvinuli prý zatím nejdokonalejší bionickou slinivku – zařízení, které automaticky hlídá hladinu cukru v krvi. Ověřuje ji každých 12 minut a v případě potřeby podá pacientovi inzulín. Bionická slinivka se osvědčila ve tříměsíčním testu 33 dospělých a 22 dětí a snad se v dohledné době ocitne na trhu.

  • Zdroj textu:

    NewScientist, New England Journal of Medicine

  • Zdroj fotografií: miglu.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907