Společnost North Face ušila bundu z pavoučího vlákna Spider, které neutkali pavouci, ale geneticky upravené bakterie
Pavoučí hedvábí je jedním z nejpružnějších a nejpevnějších materiálů v přírodě. To ho předurčuje k výrobě sportovního oblečení do extrémních podmínek. Problém je ale v tom, že pavouci nejsou příliš vhodní k chovu a je velmi obtížné získat větší množství jejich vláken.
Biotechnologická společnost Spider proto izolovala gen pro protein fibroin, který je klíčovou součástí pavoučího hedvábí, a vložila jej do bakterií. Takto geneticky upravené bakterie vyrábějí velké množství materiálu, ze kterého je možné spřádat umělé pavoučí vlákno.
Většina materiálu pro sportovní oblečení se dnes vyrábí ze syntetických polymerů, což jsou ropné produkty. K jejich výrobě potřebujeme spoustu energie a vzniká při ní množství skleníkových plynů. Umělé pavoučí vlákno by mělo být v tomto směru šetrnější. Výrobky z tohoto slibného materiálu by se měly objevit na trhu už v roce 2016.
IFL Science, North Face, Spider
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)