Společnost North Face ušila bundu z pavoučího vlákna Spider, které neutkali pavouci, ale geneticky upravené bakterie
Pavoučí hedvábí je jedním z nejpružnějších a nejpevnějších materiálů v přírodě. To ho předurčuje k výrobě sportovního oblečení do extrémních podmínek. Problém je ale v tom, že pavouci nejsou příliš vhodní k chovu a je velmi obtížné získat větší množství jejich vláken.
Biotechnologická společnost Spider proto izolovala gen pro protein fibroin, který je klíčovou součástí pavoučího hedvábí, a vložila jej do bakterií. Takto geneticky upravené bakterie vyrábějí velké množství materiálu, ze kterého je možné spřádat umělé pavoučí vlákno.
Většina materiálu pro sportovní oblečení se dnes vyrábí ze syntetických polymerů, což jsou ropné produkty. K jejich výrobě potřebujeme spoustu energie a vzniká při ní množství skleníkových plynů. Umělé pavoučí vlákno by mělo být v tomto směru šetrnější. Výrobky z tohoto slibného materiálu by se měly objevit na trhu už v roce 2016.
IFL Science, North Face, Spider
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)