Bisti Badlands: Poušť plná tajemství

09.09.2013 - Miloš a Kateřina Motani


Reklama

Bisti Badlands je bizarní poušť na severozápadě Nového Mexika. Pustá, vyprahlá, opuštěná a bez značených stezek. Svou barevnou skladbou (od okrově žluté, přes hnědou, šedivou až po černou) působí tato oblast poněkud smutně a bezútěšně. Ne náhodou slovo badlands znamená v překladu „špatná zem“ – tedy zem neúrodná. Usazené vrstvy jsou totiž velmi měkké, náchylné k erozi, a zároveň nevhodné pro život.

Voda a vítr za sebou v těchto místech zanechaly podivně vymodelovanou krajinu plnou kup, kupek, strání s četnými kamennými pokličkami a viklany na vysokých štíhlých jílovitých nohách. Na zemi se povalují kamenné koule a další zajímavě tvarované nerosty. Na jednom místě se nachází skupinka balvanů, které připomínají obrovská, právě pukající dinosauří vajíčka. Člověk si tady připadá jako v úplně jiném světě. Je jen velmi těžké představit si, že tato oblast je pozůstatkem pravěkých rozsáhlých jezer obklopených bujnou vegetací. Na jezerním dně se postupně ukládaly nánosy jílu smíchané se sopečným popelem, stejně tak jako zbytky pravěké vegetace a uhynulých živočichů. Přímo v Bisti lze poměrně často najít zkamenělé pravěké stromy – třísky, špalky, ale i celé kmeny.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Miloš a Kateřina Motani

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907