Bisti Badlands: Poušť plná tajemství

09.09.2013 - Miloš a Kateřina Motani


Reklama

Bisti Badlands je bizarní poušť na severozápadě Nového Mexika. Pustá, vyprahlá, opuštěná a bez značených stezek. Svou barevnou skladbou (od okrově žluté, přes hnědou, šedivou až po černou) působí tato oblast poněkud smutně a bezútěšně. Ne náhodou slovo badlands znamená v překladu „špatná zem“ – tedy zem neúrodná. Usazené vrstvy jsou totiž velmi měkké, náchylné k erozi, a zároveň nevhodné pro život.

Voda a vítr za sebou v těchto místech zanechaly podivně vymodelovanou krajinu plnou kup, kupek, strání s četnými kamennými pokličkami a viklany na vysokých štíhlých jílovitých nohách. Na zemi se povalují kamenné koule a další zajímavě tvarované nerosty. Na jednom místě se nachází skupinka balvanů, které připomínají obrovská, právě pukající dinosauří vajíčka. Člověk si tady připadá jako v úplně jiném světě. Je jen velmi těžké představit si, že tato oblast je pozůstatkem pravěkých rozsáhlých jezer obklopených bujnou vegetací. Na jezerním dně se postupně ukládaly nánosy jílu smíchané se sopečným popelem, stejně tak jako zbytky pravěké vegetace a uhynulých živočichů. Přímo v Bisti lze poměrně často najít zkamenělé pravěké stromy – třísky, špalky, ale i celé kmeny.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Miloš a Kateřina Motani

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907