Bisti Badlands: Poušť plná tajemství

09.09.2013 - Miloš a Kateřina Motani


Reklama

Bisti Badlands je bizarní poušť na severozápadě Nového Mexika. Pustá, vyprahlá, opuštěná a bez značených stezek. Svou barevnou skladbou (od okrově žluté, přes hnědou, šedivou až po černou) působí tato oblast poněkud smutně a bezútěšně. Ne náhodou slovo badlands znamená v překladu „špatná zem“ – tedy zem neúrodná. Usazené vrstvy jsou totiž velmi měkké, náchylné k erozi, a zároveň nevhodné pro život.

Voda a vítr za sebou v těchto místech zanechaly podivně vymodelovanou krajinu plnou kup, kupek, strání s četnými kamennými pokličkami a viklany na vysokých štíhlých jílovitých nohách. Na zemi se povalují kamenné koule a další zajímavě tvarované nerosty. Na jednom místě se nachází skupinka balvanů, které připomínají obrovská, právě pukající dinosauří vajíčka. Člověk si tady připadá jako v úplně jiném světě. Je jen velmi těžké představit si, že tato oblast je pozůstatkem pravěkých rozsáhlých jezer obklopených bujnou vegetací. Na jezerním dně se postupně ukládaly nánosy jílu smíchané se sopečným popelem, stejně tak jako zbytky pravěké vegetace a uhynulých živočichů. Přímo v Bisti lze poměrně často najít zkamenělé pravěké stromy – třísky, špalky, ale i celé kmeny.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Miloš a Kateřina Motani

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907