Podívejte se na unikátní záběry z druhého boje o Filipíny, který probíhal od října 1944 do června 1945. Japonské císařské námořnictvo postupně v bitvě u Leyte, v bojích o Luzon, Mindanao a ostatní jižní filipínské ostrovy ztratilo nejen území, ale i obrovský počet mužů, z čehož se již nikdy nevzpamatovalo
Japonské císařské námořnictvo spolu s císařskou armádou obsadily Filipíny po více jak půl roku trvajících bojích v červnu 1942. Obránci, Američané a domorodí Filipínci, Japonce velmi podcenili a výsledkem byla největsí kapitulace v amerických dějinách.
Pokud v roce 1942 bojovalo na každé straně přibližně méně než 200 000 vojáků, o tři roky později se na Filipínách střetlo více než milion vojáků a námořníků. V čele amerických jednotek na ostrovy vyrazil i pětihvězdičkový generál Douglas MacArthur, který byl rovněž polním maršálem filipínské armády. Jako vítěz se tak vrátil na Filipíny poté, co musel jako velitel americké dalněvýchodní armády (US Army Forces in the Far East) ostrovy před několika lety Japoncům přenechat.
Zápas o Filipíny rozhodla bitva o Leyte. Dvacátého října 1944 zakotvila u ostrova obrovská invazní flotila sedmi set lodí, úkolem mužů na jejích palubách bylo osvobodit Filipíny. Japonci se pokusili útočícího nepřítele napadnout svým loďstvem, ale Američané ke krytí výsadku vyčlenili dvě stě válečných plavidel a tisíc pět set letadel. Po tři dny bojovalo 200 000 mužů v největší námořní bitvě všech dob.
Série bojů obecně zvaná jako bitva u Leyte skončila naprostým americkým vítězstvím a těžkou japonskou porážkou. Bylo jen otázkou času, kdy Filipíny padnou a Američané stanou Japonským ostrovům nadosah.
youtube.com
VesmírPodle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASA, CC BY-SA 4.0)
VálkaSověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František Dostál, CC BY-SA 4.0)