Bitva o Filipíny v barvě

21.10.2015 - Tomáš Bártek

Podívejte se na unikátní záběry z druhého boje o Filipíny, který probíhal od října 1944 do června 1945. Japonské císařské námořnictvo postupně v bitvě u Leyte, v bojích o Luzon, Mindanao a ostatní jižní filipínské ostrovy ztratilo nejen území, ale i obrovský počet mužů, z čehož se již nikdy nevzpamatovalo


Reklama

Japonské císařské námořnictvo spolu s císařskou armádou obsadily Filipíny po více jak půl roku trvajících bojích v červnu 1942. Obránci, Američané a domorodí Filipínci, Japonce velmi podcenili a výsledkem byla největsí kapitulace v amerických dějinách.

Pokud v roce 1942 bojovalo na každé straně přibližně méně než 200 000 vojáků, o tři roky později se na Filipínách střetlo více než milion vojáků a námořníků. V čele amerických jednotek na ostrovy vyrazil i pětihvězdičkový generál Douglas MacArthur, který byl rovněž polním maršálem filipínské armády. Jako vítěz se tak vrátil na Filipíny poté, co musel jako velitel americké dalněvýchodní armády (US Army Forces in the Far East) ostrovy před několika lety Japoncům přenechat.

Zápas o Filipíny rozhodla bitva o Leyte. Dvacátého října 1944 zakotvila u ostrova obrovská invazní flotila sedmi set lodí, úkolem mužů na jejích palubách bylo osvobodit Filipíny. Japonci se pokusili útočícího nepřítele napadnout svým loďstvem, ale Američané ke krytí výsadku vyčlenili dvě stě válečných plavidel a tisíc pět set letadel. Po tři dny bojovalo 200 000 mužů v největší námořní bitvě všech dob.

Série bojů obecně zvaná jako bitva u Leyte skončila naprostým americkým vítězstvím a těžkou japonskou porážkou. Bylo jen otázkou času, kdy Filipíny padnou a Američané stanou Japonským ostrovům nadosah.

Reklama

  • Zdroj textu:

    youtube.com

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907