Black Penny: Nejstarší známka světa má 175 let

29.09.2014 - Lucie Paseková

Anglická Black Penny je dáma úctyhodného věku. Slaví již téměř 175 let a do historie se zapsala jako první poštovní známka na světě.


Reklama

Světlo světa spatřila slavná Black Penny 1. května 1840. Poprvé prý byla použita již následujícího dne, přestože úředně začala platit až 6. května. Inspirací se pro ni stala pamětní medaile zhotovená vrchním rytcem britské královské mincovny Wiliamem Woynem. Její grafické i rytecké provedení je excelentní a dodnes je považována za jednu z nejkrásnějších známek vůbec.

Nebyl na ní uveden název země, tato praxe se ve Velké Británii udržela dodnes: království totiž na britských známkách reprezentuje osoba panovníka. Dlouhý „život“ si však Black Penny neužila – již v roce 1841 ji nahradila Red Penny. Na červené variantě bylo totiž lépe vidět černé poštovní razítko.

Poštovní reforma

Za svůj vznik vděčí první známka světa především anglickému vynálezci a reformátorovi Rowlandu Hillovi. Tento bývalý venkovský učitel vydal již v roce 1837 spisek s návrhem komplexní poštovní reformy. Mimo jiné v něm prosazoval snížení poplatku za poštovní služby, jeho uhrazení předem a také ustanovení jednotné výše platby bez ohledu na to, jak daleko musel dopis putovat. Počátkem 19. století byly totiž poštovní služby v Anglii poměrně drahé a za doručení zásilky platil adresát.

Hillovy návrhy byly nejprve považovány za absurdní, nakonec se mu je ale podařilo prosadit. Poštovní služby zažily boom a ročně přibývaly stamiliony zásilek. Zlatý důchod Rowland Hill se za své zásluhy dočkal patřičného uznání: byl jmenován generálním poštmistrem a při odchodu do důchodu dostal dvacet tisíc liber – celých 160 kg zlata. Navíc je pohřben v honosném westminsterském opatství.

Známky dobývají svět

Nový poštovní systém převzal od Anglie nejprve švýcarský kanton Curych – tamní pošta zavedla první známky již v roce 1843. Následně se jejich užívání rozšířilo do Brazílie, USA, na Mauritius a do Francie. V českých zemích byly známky zavedeny 1. června 1850. Muselo jich však být vydáno hned pět druhů, neboť rakouská pošta ponechala v platnosti starý systém, podle kterého platil odesílatel víc za doručení do vzdálenější oblasti. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907