Bláznivý plán? Chile chce postavit vodní elektrárnu v poušti Atacama

12.12.2015 - Stanislav Mihulka

Nejde o podivínství, ale o důmyslný plán, který využívá výšku And a energii Slunce


Reklama

Poušť Atacama je jednou z nejsušších oblastí světa. Přesto se tam chilská společnost Valhalla chystá vybudovat velikou vodní elektrárnu.

Jak by taková elektrárna mohla fungovat? Poušť Atacama na západě ohraničují Andy, za nimiž se rozkládá Tichý oceán. Společnost Valhalla postaví vysoko v Andách dvě vodní nádrže, které pojmou 55 milionů kubických metrů mořské vody. Vodu z oceánu bude elektrárna pumpovat pomocí solární energie. Proud z těchto nádrží bude roztáčet turbíny elektrárny, které vyrobí elektřinu.

Celý komplex by měl mít výkon 300 megawattů, což pokryje požadavky tří chilských provincií. Projekt stále ještě hledá investory. Pokud společnost Valhalla uspěje, tak stavba ambiciózní hydroelektrárny započne příští rok a za další tři a půl roku by měla být hydroelektrárna hotová.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Smcmurtrey / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907