Bláznivý plán? Chile chce postavit vodní elektrárnu v poušti Atacama

12.12.2015 - Stanislav Mihulka

Nejde o podivínství, ale o důmyslný plán, který využívá výšku And a energii Slunce


Reklama

Poušť Atacama je jednou z nejsušších oblastí světa. Přesto se tam chilská společnost Valhalla chystá vybudovat velikou vodní elektrárnu.

Jak by taková elektrárna mohla fungovat? Poušť Atacama na západě ohraničují Andy, za nimiž se rozkládá Tichý oceán. Společnost Valhalla postaví vysoko v Andách dvě vodní nádrže, které pojmou 55 milionů kubických metrů mořské vody. Vodu z oceánu bude elektrárna pumpovat pomocí solární energie. Proud z těchto nádrží bude roztáčet turbíny elektrárny, které vyrobí elektřinu.

Celý komplex by měl mít výkon 300 megawattů, což pokryje požadavky tří chilských provincií. Projekt stále ještě hledá investory. Pokud společnost Valhalla uspěje, tak stavba ambiciózní hydroelektrárny započne příští rok a za další tři a půl roku by měla být hydroelektrárna hotová.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Smcmurtrey / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907