Nejde o podivínství, ale o důmyslný plán, který využívá výšku And a energii Slunce
Poušť Atacama je jednou z nejsušších oblastí světa. Přesto se tam chilská společnost Valhalla chystá vybudovat velikou vodní elektrárnu.
Jak by taková elektrárna mohla fungovat? Poušť Atacama na západě ohraničují Andy, za nimiž se rozkládá Tichý oceán. Společnost Valhalla postaví vysoko v Andách dvě vodní nádrže, které pojmou 55 milionů kubických metrů mořské vody. Vodu z oceánu bude elektrárna pumpovat pomocí solární energie. Proud z těchto nádrží bude roztáčet turbíny elektrárny, které vyrobí elektřinu.
Celý komplex by měl mít výkon 300 megawattů, což pokryje požadavky tří chilských provincií. Projekt stále ještě hledá investory. Pokud společnost Valhalla uspěje, tak stavba ambiciózní hydroelektrárny započne příští rok a za další tři a půl roku by měla být hydroelektrárna hotová.
IFL Science
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)