Bleskoví netopýři: Jejich svaly jsou až 100× rychlejší než svaly savců

27.11.2013 - Zuzana Teličková

Jakožto noční zvířata spoléhají netopýři při lovu na echolokaci. Odrážením zvukových vln od objektů si vytvářejí přesný obraz svého okolí včetně případné kořisti. A pomáhají jim k tomu super-rychlé svaly

Pro bezpečný pohyb ve tmě a rychlou orientaci potřebují netopýři svaly, které se stahují až stokrát rychleji než jiné svaly na těle savců.
Pro bezpečný pohyb ve tmě a rychlou orientaci potřebují netopýři svaly, které se stahují až stokrát rychleji než jiné svaly na těle savců.

Reklama

Nyní vědci z University of Southern Denmark a University of Pennsylvania dokázali, že tato úžasná schopnost je dána fyzickou zvláštností, jež nebyla u savců nikdy dříve pozorována. Jsou jí „super-rychlé svaly“, které se stahují až stokrát rychleji než jiné svaly na těle savců. U netopýrů se tyto svaly stahují například dvacetkrát rychleji než nejrychlejší svaly lidského těla, tedy svaly řídící pohyb očí.

TIP: Tajná řeč netopýrů aneb Echolokace jako dorozumívací kanál

„Super-rychlé svaly jsme zatím pozorovali jen u ptáků, několika druhů ryb a chřestýšů, kteří s jejich pomocí vydávají svůj typický zvuk,“ říká Elemans. „Nyní jsme je poprvé objevili u savců, což naznačuje, že v živočišné říši zřejmě nejsou tak neobvyklé, jak jsme si původně mysleli.“

Jestliže má netopýr ulovit poletující hmyz, aniž by jej viděl, potřebuje co nejaktuálnější informace o jeho pozici a pohybu v prostoru. Pomocí super-rychlých svalů může v této chvíli vydávat až 190 echolokačních zvuků za vteřinu, což mu umožní přesné zaměření na cíl a úspěšný lov. Dvojice autorů nové studie hodlá ve výzkumu nadále pokračovat a zaměřit svoji pozornost na molekulární a genetické aspekty spojené s vývojem super-rychlých svalů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907