Bleskoví netopýři: Jejich svaly jsou až 100× rychlejší než svaly savců

27.11.2013 - Zuzana Teličková

Jakožto noční zvířata spoléhají netopýři při lovu na echolokaci. Odrážením zvukových vln od objektů si vytvářejí přesný obraz svého okolí včetně případné kořisti. A pomáhají jim k tomu super-rychlé svaly

Pro bezpečný pohyb ve tmě a rychlou orientaci potřebují netopýři svaly, které se stahují až stokrát rychleji než jiné svaly na těle savců.
Pro bezpečný pohyb ve tmě a rychlou orientaci potřebují netopýři svaly, které se stahují až stokrát rychleji než jiné svaly na těle savců.

Reklama

Nyní vědci z University of Southern Denmark a University of Pennsylvania dokázali, že tato úžasná schopnost je dána fyzickou zvláštností, jež nebyla u savců nikdy dříve pozorována. Jsou jí „super-rychlé svaly“, které se stahují až stokrát rychleji než jiné svaly na těle savců. U netopýrů se tyto svaly stahují například dvacetkrát rychleji než nejrychlejší svaly lidského těla, tedy svaly řídící pohyb očí.

TIP: Tajná řeč netopýrů aneb Echolokace jako dorozumívací kanál

„Super-rychlé svaly jsme zatím pozorovali jen u ptáků, několika druhů ryb a chřestýšů, kteří s jejich pomocí vydávají svůj typický zvuk,“ říká Elemans. „Nyní jsme je poprvé objevili u savců, což naznačuje, že v živočišné říši zřejmě nejsou tak neobvyklé, jak jsme si původně mysleli.“

Jestliže má netopýr ulovit poletující hmyz, aniž by jej viděl, potřebuje co nejaktuálnější informace o jeho pozici a pohybu v prostoru. Pomocí super-rychlých svalů může v této chvíli vydávat až 190 echolokačních zvuků za vteřinu, což mu umožní přesné zaměření na cíl a úspěšný lov. Dvojice autorů nové studie hodlá ve výzkumu nadále pokračovat a zaměřit svoji pozornost na molekulární a genetické aspekty spojené s vývojem super-rychlých svalů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907