Blíží se zatmění Měsíce. Přežije měsíční sonda LRO dlouhý pobyt ve stínu?

11.04.2014 - Petr Broža

15. dubna bude zhruba polovina planety mít možnost obdivovat zatmění Měsíce. Ve stejnou dobu zažije sonda LRO, která krouží okolo Měsíce, zatmění Slunce – naší Zemí. Bude mít problémy?


Reklama

Bohužel pro nás, zatmění Měsíce si užije opačná strana polokoule. Zatmění Měsíce nastává ve chvíli, kdy Měsíc vstoupí do stínu Země. Tento okamžik se opakuje několikrát do roka, takže nejde o tak vzácnou událost jako zatmění Slunce – navíc si jej může užívat zpravidla podstatně větší počet lidí.

LRO ve stínu

Ve chvíli, kdy Měsíc vstoupí do stínu Země, budou si „užívat“ zatmění Slunce sondy, které se v tuto chvíli nachází na povrchu Měsíce nebo krouží kolem něj – americké sondy LRO, LADEE, která je odsouzena k brzkému zániku, a čínská Čchang-e 3 a její robot Jutu, který je sice statický po poruše pohybového systému, ale jinak z velké části funkční.

Jenže LRO může mít během zatmění problémy. Zatímco Čchang-e 3 a Jutu jsou na delší nepřítomnost slunečního záření velmi dobře připraveni, LRO je závislý na slunečním svitu – je totiž napájen solárními panely a nemá nijak zvlášť velkou baterii, která by pojistila jeho výpadek. „Sonda se z měsíčního stínu přemístí během zatmění přímo do stínu Země,“ říká Noah Petro z týmu LRO v NASA. Velmi dobře je vše ukázáno na přiloženém videu.

Všechno vypnout

Ačkoliv to není poprvé, co se LRO ocitá ve stínu Země, nikdy to nebylo na tak dlouhou dobu. Během tohoto zatmění projde celým stínem Země dvakrát. Petro ale doufá, že družice zvládne tento výpadek slunečního svitu bez problémů. Jeho tým totiž omezí po dobu zatmění funkce přístrojů na palubě, aby se ušetřila energie.

Přestože bude většina přístrojů vypnuta, půjde o unikátní příležitost zkoumat, jak se povrch Měsíce ochladí v průběhu delšího výpadku slunečního záření.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907