Blíží se zatmění Měsíce. Přežije měsíční sonda LRO dlouhý pobyt ve stínu?

11.04.2014 - Petr Broža

15. dubna bude zhruba polovina planety mít možnost obdivovat zatmění Měsíce. Ve stejnou dobu zažije sonda LRO, která krouží okolo Měsíce, zatmění Slunce – naší Zemí. Bude mít problémy?


Reklama

Bohužel pro nás, zatmění Měsíce si užije opačná strana polokoule. Zatmění Měsíce nastává ve chvíli, kdy Měsíc vstoupí do stínu Země. Tento okamžik se opakuje několikrát do roka, takže nejde o tak vzácnou událost jako zatmění Slunce – navíc si jej může užívat zpravidla podstatně větší počet lidí.

LRO ve stínu

Ve chvíli, kdy Měsíc vstoupí do stínu Země, budou si „užívat“ zatmění Slunce sondy, které se v tuto chvíli nachází na povrchu Měsíce nebo krouží kolem něj – americké sondy LRO, LADEE, která je odsouzena k brzkému zániku, a čínská Čchang-e 3 a její robot Jutu, který je sice statický po poruše pohybového systému, ale jinak z velké části funkční.

Jenže LRO může mít během zatmění problémy. Zatímco Čchang-e 3 a Jutu jsou na delší nepřítomnost slunečního záření velmi dobře připraveni, LRO je závislý na slunečním svitu – je totiž napájen solárními panely a nemá nijak zvlášť velkou baterii, která by pojistila jeho výpadek. „Sonda se z měsíčního stínu přemístí během zatmění přímo do stínu Země,“ říká Noah Petro z týmu LRO v NASA. Velmi dobře je vše ukázáno na přiloženém videu.

Všechno vypnout

Ačkoliv to není poprvé, co se LRO ocitá ve stínu Země, nikdy to nebylo na tak dlouhou dobu. Během tohoto zatmění projde celým stínem Země dvakrát. Petro ale doufá, že družice zvládne tento výpadek slunečního svitu bez problémů. Jeho tým totiž omezí po dobu zatmění funkce přístrojů na palubě, aby se ušetřila energie.

Přestože bude většina přístrojů vypnuta, půjde o unikátní příležitost zkoumat, jak se povrch Měsíce ochladí v průběhu delšího výpadku slunečního záření.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907