Blue Origin slaví: Znovupoužitelná raketa New Shepard dokázala úspěšně přistát

26.11.2015 - Martin Reichman

Během pondělního testu dosáhla soukromá znovupoužitelná raketa hranice vesmíru a následně úspěšně přistála v texaské poušti


Reklama

Jak je u Blue Origin zvykem, bez zbytečně velkých slov absolvovala během pondělka jejich znovupoužitelná raketa s návratovým modulem New Shepard svůj další testovací let. Nosná raketa vystoupala rychlostí 3,72 Ma (1,09 km/s) do výšky 100,5 kilometru a překonala tak hranici, která je oficiálně považována za začátek kosmického prostoru.

Následně se od nosné části oddělila návratová kabina, aby po přibližně 11 minutách bezpečně přistála v poušti západního Texasu. To hlavní ale mělo teprve přijít.

Nosná část neskončila jak je zvykem v oceánu, ale pomocí svých agregátů měkce a ve vzpřímené poloze přistála na předem určeném místě. Blue Origin tak oficiálně disponuje systémem, který umožňuje dopravit kabinu na hranici vesmíru a následně s oběma částmi měkce přistát.

Blue Origin vs. SpaceX

K úspěchu Blue Origin poblahopřál i šéf SpaceX Elon Musk, jehož společnost se vývoji znovupoužitelného prvního stupně intenzivně věnuje. Vzápětí si Musk neodpustil drobný šťouchanec, když připomněl, že skok na hranici vesmíru není totéž, co návrat z oběžné dráhy. Rozdíl mezi oběma systémy je obrovský - zatímco pohonná jednotka systému New Shepard měří na výšku zhruba 15 metrů, první stupeň rakety Falcon 9 má na výšku 41 metrů. 

Pro dosažení a udržení se na oběžné dráze je také potřeba dosáhnout mnohem vyšší rychlosti - okolo 30 Ma (8,85 km/s). Srovnávat New Shepard s Falconem je tedy podobné jako srovnávat Cessnu s dopravním Boeingem.

Pro Blue Origin se ale v každém případě jedná o historický milník. Firma, která cílí především na vesmírnou turistiku, udělala svým pondělním testem obrovský skok na cestě ke znovupoužitelné nosné raketě. Spíše než pro SpaceX je tak aktuální úspěch Blue Origin špatnou zprávou pro Virgin Galactics a jejich SpaceShipTwo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Blue Origin

  • Zdroj fotografií: Blue Origin

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Gotthard Heinrici (vpravo) se těšil respektu ze strany spolubojovníků i Spojenců a platil za mistra defenzivy.

Válka
Věda
Vesmír

Potápěč, který žraloky býčí krmí, je vybaven nejen zkušenostmi, ale rovněž drátěnou košilí. (foto: Shutterstock) 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907