Je tak lehký, že jej udrží i chmýří pampelišky, přesto se jedná o mimořádně pevný a odolný materiál, který má odlehčit letadla. Materiál pojmenovaný microlattice se může pyšnit hmotností stokrát menší než polystyren. Řadí se tak mezi nejlehčí materiály na světě. Navzdory své hmotnosti se ale jedná o velmi pevný kov, od kterého si Boeing slibuje uplatnění při výrobě letadel.
Materiál byl vyvinutý již před čtyřmi lety na kalifornské univerzitě. Skládá se z tenkých dutých vláken, 1000× tenčích než lidský vlas, propojených do společné struktury. Podle informací inženýrů Boeingu má nový materiál široké možnosti využití - lze jej použít jako tepelnou a zvukovou izolaci nebo pro tlumení nárazů. Jeho uplatnění tak lze kromě leteckého průmyslu očekávat i v průmyslu automobilovém.
ZajímavostiAfgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)