Boeing představil microlattice: Nejlehčí kov na světě složený z 99,99 % vzduchu

13.10.2015 - Martin Reichman


Reklama

Je tak lehký, že jej udrží i chmýří pampelišky, přesto se jedná o mimořádně pevný a odolný materiál, který má odlehčit letadla. Materiál pojmenovaný microlattice se může pyšnit hmotností stokrát menší než polystyren. Řadí se tak mezi nejlehčí materiály na světě. Navzdory své hmotnosti se ale jedná o velmi pevný kov, od kterého si Boeing slibuje uplatnění při výrobě letadel.

Materiál byl vyvinutý již před čtyřmi lety na kalifornské univerzitě. Skládá se z tenkých dutých vláken, 1000× tenčích než lidský vlas, propojených do společné struktury. Podle informací inženýrů Boeingu má nový materiál široké možnosti využití - lze jej použít jako tepelnou a zvukovou izolaci nebo pro tlumení nárazů. Jeho uplatnění tak lze kromě leteckého průmyslu očekávat i v průmyslu automobilovém.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Prostředník vytasil ten, kdo si myslel, že se ho někdo pokouší uhranout pohledem.

Zajímavosti

Na proslavené fotografi i z 29. dubna 1975 nastupují uprchlíci do americké helikoptéry.

Válka

Patrně nejpřesnější portrét Sophie Charlotty von Mecklenburg-Strelitz od malíře Allana Ramsaye – ten se nijak nesnažil kamuflovat její africké geny.

Historie

Samice nefily kyjonohé

Věda

Badlands znamená v překladu „špatná zem“. Šedivá krajina novomexické oblasti Bisti Badlands působí na první pohled jako pustina bez jediné známky života.

Příroda

Planeta K2-25b z hvězdokupy Hyády je o něco menší než Neptun, ale přitom váží jako 25 Zemí.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907