Boeing představil microlattice: Nejlehčí kov na světě složený z 99,99 % vzduchu

13.10.2015 - Martin Reichman


Reklama

Je tak lehký, že jej udrží i chmýří pampelišky, přesto se jedná o mimořádně pevný a odolný materiál, který má odlehčit letadla. Materiál pojmenovaný microlattice se může pyšnit hmotností stokrát menší než polystyren. Řadí se tak mezi nejlehčí materiály na světě. Navzdory své hmotnosti se ale jedná o velmi pevný kov, od kterého si Boeing slibuje uplatnění při výrobě letadel.

Materiál byl vyvinutý již před čtyřmi lety na kalifornské univerzitě. Skládá se z tenkých dutých vláken, 1000× tenčích než lidský vlas, propojených do společné struktury. Podle informací inženýrů Boeingu má nový materiál široké možnosti využití - lze jej použít jako tepelnou a zvukovou izolaci nebo pro tlumení nárazů. Jeho uplatnění tak lze kromě leteckého průmyslu očekávat i v průmyslu automobilovém.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu původce moru - bakterie Yersinia pestis (žlutě) v trávicí soustavě blechy.

Věda

Pozorovat tajnůstkářské křečky velké během krmení je pro zoologa neobyčejným zážitkem

Příroda

Jednou z největších zatím pojmenovaných struktur je nadkupa Laniakea, což v havajštině znamená „nezměrná nebesa“.

Vesmír

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.

Zajímavosti
Vesmír

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907