Boeing X-37B: Přísně tajná mise vojenského raketoplánu stále trvá

03.09.2014 - Martin Reichman

Na oběžné dráze Země se přes 630 dnů pohybuje experimentální bezpilotní vesmírný letoun, s označením Boeing X-37B, patřící americké armádě. Cíle jeho mise jsou ale zahaleny tajemstvím


Reklama

Boeing X-37 (jinak též Orbital Test Vehicle) je americký experimentální bezpilotní kosmický letoun, který má sloužit k otestování nových technologií na oběžné dráze a při návratu do atmosféry. Původně civilní projekt spravovaný agenturou NASA převzalo v roce 2004 Ministerstvo obrany USA.

Boeing X-37 připomíná raketoplán – stejně jako on umožňuje opakované starty a přistání a může dopravovat na oběžnou dráhu přístroje a další materiál. Je ale mnohem menší a není zatím určen pro přepravu lidí. Armáda má v současné době k dispozici druhou generaci raketoplánu, s označením X-37B. Boeing ale již v roce 2011 oznámil, že připravuje novou verzi X-37C, která bude umožňovat přepravu až šesti astronautů.

Pro vědecké účely je příliš drahý

Schopnost opakovaně přistávat na Zemi celý koncept X-37 pochopitelně značně prodražuje, v časech finančních škrtů proto jeho nasazení vyvolává množství otázek. Na rozdíl od NASA jsou ale vojenské úřady mnohem tajemnější a informace o přesných cílech projektu Boeing X-37 nechávají zcela bez odpovědi, případně se omezují na obecná tvrzení. Všeobecně se proto předpokládá, že Boeing X-37 má primárně vojenské účely.

Zatím poslední mise Boeingu X-37B odstartovala 11. prosince 2012 a na oběžnou dráhu Země jej vynesla raketa Atlas-5. Letoun se od této doby pohybuje na oběžné dráze Země. Zajímavé je, že se jeho trajektorie po celou dobu téměř nemění, což u standardních výzkumných misí není příliš obvyklé. Trasa přitom vede nad velmi zajímavými místy včetně Severní Koreje, Íránu, Pákistánu, Afghánistánu a Číny. Spekuluje se proto o testování nových kosmických technologií, patrně špionážního charakteru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907