Boj proti nebezpečným ropuchám: Trénink vačnatců zabrání smrti

13.07.2013 - Zuzana Teličková

Ekologům v Austrálii se podařilo vytrénovat kriticky ohrožené kunovce severní (Dasyurus hallucatus) tak, aby přestali lovit jedovaté ropuchy obrovské (bufo marinus). Ropuší jed totiž tyto dravé vačnatce zabíjí a přivedl tak populaci žijící na severu Austrálie na pokraj vyhynutí


Reklama

Jelikož se ropuchy rychle množí a osidlují další území, ohrožují nyní i jedno z posledních útočišť kunovců – Kimberley. Vačnatci si přitom nedokáží sami vytvořit kolektivní averzi vůči konzumaci ropuch, protože po jejich požití většinou rychle umírají.

Vědci proto odchytili 62 mladých kunovců, které krmili mláďaty ropuch vážícími jen dva gramy. Jed takto malých ropuch nemohl kunovce usmrtit, ale spolu s přidanou látkou thiabendazolem vyvolávajícím zvracení způsobil vačnatcům značnou nevolnost. Vědci pak sledovali, zda nepříjemná zkušenost postačí k tomu, aby se vačnatci začali ropuchám vyhýbat a dávali přednost jinému úlovku. Když jim na konci studie nabídli živou ropuchu, s potěšením mohli konstatovat, že kunovce na ně přešla chuť.

Na nápad přivedla jednoho z autorů studie Jonathana Webba moderní verze pohádky o Červené Karkulce, v níž babička zašije vlkovi do břicha velké množství cibule. Když se vlk probudí, je mu tak zle, že si babičku ke svačině už nikdy nedá. „Napadlo mě, že když u kunovců vyvoláme po sežrání ropuchy dostatečně velkou nevolnost, vytvoří si vůči nim odpor,“ říká Webb. A zdá se, že tento princip skutečně funguje. „Proškolení“ kunovci žili po vypuštění do volné přírody pětkrát déle než jedinci z kontrolní skupiny, kteří neměli žádnou zkušenost s nevolností vyvolanou žabím jedem a thiabendazolem.

Podle ochránců přírody to zatím vypadá jako slibný začátek další etapy dlouhotrvajícího boje proti invazivní ropuše obrovské. V ideálním případě by se averze vůči ropuchám měla stát dědičnou a zajistit tak bezpečí dalším pokolením. Celoplošné „školení“ kunovců by pak mělo proběhnout formou návnad z ropušího masa s přídavkem thiabendazolu shazovaných do oblastí osídlených kunovci z letadel ještě před invazí ropuch. Ochránci přírody se chtějí postupně zaměřit i na další ohrožené živočichy jako jsou varani či tilikvy australské. Hlavní podmínkou pro podobné projekty je však prokázaný dlouhotrvající efekt.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ochočené lišky vyhledávají přítomnost svých majitelů a ochotně se učí i různým trikům.

Zajímavosti
Revue

Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.

Věda

Markýze z Tavory nechal Pombal lámat v kole. Manželka markýze musela velkolepému představení přihlížet a poté sledovat i popravu vlastních dětí.

Historie

Mnohé stroje MiG-17 severovietnamského letectva měly nápadité kamufláže.

Válka

Přestože v dávné historii zřejmě tekla po povrchu Marsu voda a byly na něm i velká jezera, posledních několik milionů let je rudá planeta mimořádně vyprahlým místem.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907