Boj s ebolou v Libérii nekončí: Lékaři objevili nový případ

02.07.2015 - Martin Reichman

Měsíc poté, co byla Libérie prohlášena za místo bez eboly se zde objevil nový případ. Lékaři se snaží vypátrat zdroj nové nákazy


Reklama

Světová zdravotnická organizace (WHO) na konci května oznámila, že v Libérii se podařilo zvládnout epidemii eboly. Ukončení epidemie se vyhlašuje po 42 dnech bez nového případu, což je dvojnásobek inkubační doby onemocnění a Libére tak mohla být zařazena na seznam zemí, kde toto smrtelné onemocnění nehrozí. U úterý ale náměstek liberijského ministerstva zdravotnictví, Tolbert Nyenswah oznámil, že se v zemi objevil nový případ nákazy.

Nový případ se objevil v malém městečku Monrovia, kde viru podlehl 17letý mladík. Všichni lidé, kteří s mladíkem přišli v posledních dnech do kontaktu, jsou podle lékařů momentálně v karanténě a probíhají u nich testy. Minimálně ve dvou dalších případech lékaři již nákazu diagnostikovali. Libérie byla epidemií eboly zasažena nejvíce z celé Afriky. Nebezpečný vir si zde vyžádal život téměř 5 tisíc lidí z celkového počtu 11 235 obětí.

Aktuální statistky WHO

Úspěšná Nigérie

Jedinou zemí západní Afriky, která se s ebolou dokázala efektivně vypořádat, byla Nigérie. Ta koncem září oznámila, že u ní byla nemoc zcela vymýcena. Jakmile se totiž objevilo prvních osm případů, vláda razantně zasáhla. Lidi podezřelé z přenosu infekce, kteří odmítli spolupracovat, zavřela do karantény násilím. Pokud se někomu podařilo uniknout, byl dopaden speciálním policejním týmem. Současně vláda spustila masivní osvětovou kampaň, do které zapojila nejen média, ale také náboženské autority. 

  • Zdroj textu:

    The New York Times, WHO

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907