Boj s ebolou v Libérii nekončí: Lékaři objevili nový případ

02.07.2015 - Martin Reichman

Měsíc poté, co byla Libérie prohlášena za místo bez eboly se zde objevil nový případ. Lékaři se snaží vypátrat zdroj nové nákazy


Reklama

Světová zdravotnická organizace (WHO) na konci května oznámila, že v Libérii se podařilo zvládnout epidemii eboly. Ukončení epidemie se vyhlašuje po 42 dnech bez nového případu, což je dvojnásobek inkubační doby onemocnění a Libére tak mohla být zařazena na seznam zemí, kde toto smrtelné onemocnění nehrozí. U úterý ale náměstek liberijského ministerstva zdravotnictví, Tolbert Nyenswah oznámil, že se v zemi objevil nový případ nákazy.

Nový případ se objevil v malém městečku Monrovia, kde viru podlehl 17letý mladík. Všichni lidé, kteří s mladíkem přišli v posledních dnech do kontaktu, jsou podle lékařů momentálně v karanténě a probíhají u nich testy. Minimálně ve dvou dalších případech lékaři již nákazu diagnostikovali. Libérie byla epidemií eboly zasažena nejvíce z celé Afriky. Nebezpečný vir si zde vyžádal život téměř 5 tisíc lidí z celkového počtu 11 235 obětí.

Aktuální statistky WHO

Úspěšná Nigérie

Jedinou zemí západní Afriky, která se s ebolou dokázala efektivně vypořádat, byla Nigérie. Ta koncem září oznámila, že u ní byla nemoc zcela vymýcena. Jakmile se totiž objevilo prvních osm případů, vláda razantně zasáhla. Lidi podezřelé z přenosu infekce, kteří odmítli spolupracovat, zavřela do karantény násilím. Pokud se někomu podařilo uniknout, byl dopaden speciálním policejním týmem. Současně vláda spustila masivní osvětovou kampaň, do které zapojila nejen média, ale také náboženské autority. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    The New York Times, WHO

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Američtí vědci dočasně napojili prasečí ledvinu na člověka a sledovali její fungování. Jde o další krok ve výzkumu možnosti využívat jednou zvířecí orgány při transplantacích, které zachrání lidský život.

Věda

Johanka z Arku během korunovace krále Karla VII. v katedrále v Remeši. Obraz francouzského malíře Jeana Auguste Dominique Ingrese z roku 1854.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907