Bojíte se zubaře? Nový objev učiní vrtačky zbytečnými

19.06.2014 - Jan Miklín

Návštěva zubaře patří k těm obávaným a nepříjemným zážitkům, a při zvuku vrtačky se mnohým dělá husí kůže. Nová metoda popsaná britskými vědci by však mohla ve většině případů udělat vrtání zkažených zubů nepotřebným


Reklama

Vznik zubního kazu probíhá v několika fázích. Ještě než se vlastní kaz objeví, deficit v oběhu minerálů může snížit integritu skloviny, a tím připravit půdu pro kaz. Tradiční léčbou je pak odstranění kazu pomocí vrtačky a vyplnění dutiny materiálem, který zub chrání.

Elektrická pomoc

Tým vědců z King’s College London Dental Innovation and Translation Centre pod vedením Nigela Pittse vyvinul novou metodu, kterou nazval Electrically Accelerated and Enhanced Remineralization. Jak název – v překladu Elektricky urychlená a vylepšená reminalizace – napovídá, slabé elektrické impulsy při ní napomáhají vápníku a dalším minerálům dostat se do zubu a tím zamezit vzniku kazu. Bez vrtačky, bolesti a nepříjemného zážitku.

„Způsob, jakým léčíme zuby dnes, není v mnoha ohledech ideální,“ popisuje dr. Pitts. „Žádná náhradní výplň nevydrží věčně, a tak léčba kazu je nekonečný cyklus úprav a aplikací nových plomb.“ Metoda, která by se do běžného použití mohla dostat během pár let, je finančně stejně (nebo) méně náročná než vrtání a plombování, ale v mnohém lepší. Odhaduje se, že ročně se se zubním kazem setká okolo 2,3 miliard lidí, k čemuž v mnohém přispívá moderní strava obsahující velké množství karbohydrátů, cukrů a kyselin, napomáhajících erozi skloviny. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907