Bojíte se zubaře? Nový objev učiní vrtačky zbytečnými

19.06.2014 - Jan Miklín

Návštěva zubaře patří k těm obávaným a nepříjemným zážitkům, a při zvuku vrtačky se mnohým dělá husí kůže. Nová metoda popsaná britskými vědci by však mohla ve většině případů udělat vrtání zkažených zubů nepotřebným


Reklama

Vznik zubního kazu probíhá v několika fázích. Ještě než se vlastní kaz objeví, deficit v oběhu minerálů může snížit integritu skloviny, a tím připravit půdu pro kaz. Tradiční léčbou je pak odstranění kazu pomocí vrtačky a vyplnění dutiny materiálem, který zub chrání.

Elektrická pomoc

Tým vědců z King’s College London Dental Innovation and Translation Centre pod vedením Nigela Pittse vyvinul novou metodu, kterou nazval Electrically Accelerated and Enhanced Remineralization. Jak název – v překladu Elektricky urychlená a vylepšená reminalizace – napovídá, slabé elektrické impulsy při ní napomáhají vápníku a dalším minerálům dostat se do zubu a tím zamezit vzniku kazu. Bez vrtačky, bolesti a nepříjemného zážitku.

„Způsob, jakým léčíme zuby dnes, není v mnoha ohledech ideální,“ popisuje dr. Pitts. „Žádná náhradní výplň nevydrží věčně, a tak léčba kazu je nekonečný cyklus úprav a aplikací nových plomb.“ Metoda, která by se do běžného použití mohla dostat během pár let, je finančně stejně (nebo) méně náročná než vrtání a plombování, ale v mnohém lepší. Odhaduje se, že ročně se se zubním kazem setká okolo 2,3 miliard lidí, k čemuž v mnohém přispívá moderní strava obsahující velké množství karbohydrátů, cukrů a kyselin, napomáhajících erozi skloviny. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bohové Perun a Dažbog (ruské pojmenování Svarožice) v představě M. Presňjakova z roku 1998.

Zajímavosti
Zajímavosti

Rekonstrukce centrosaura.

Věda

Starship SN-5 během středečního testu.

Vesmír

Vyřazený sherman nedaleko Monte Cassina.

Válka

V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907