Bojový dron amerického námořnictva poprvé v historii tankoval za letu

27.04.2015 - Stanislav Mihulka

Northrop Grumman X-47B se stal prvním autonomním bojovým dronem, který obstál při průkopnickém tankování za letu


Reklama

Americké námořnictvo vyvíjí autonomní bojový dron Northrop Grumman X-47B. Tato robotická letadla s proudovým motorem by mohla sloužit na palubě letadlových lodí jen s minimálním lidským dohledem.

Na jaře 2013 se X-47B stal vůbec prvním dronem, který odstartoval z paluby letadlové lodi, v tomto případě USS George H. W. Bush a v létě téhož roku zase jako první dron historie na letadlové lodi přistál. Teď má na svém kontě další úžasný rekord.

Před pár dny se autonomnímu dronu Northrop Grumman X-47B povedlo úplně poprvé v dějinách letectví natankovat ve vzduchu. Při letu nad pobřežím Marylandu a Virginie se autonomní dron připojil k tankovacímu letadlu Omega K-707 a vycucl si z něj téměř dvě tuny paliva pro tryskové motory. Manažer programu vývoje bojových dronů pro letadlové lodě Beau Duarte zdůraznil, že X-47B nebyl během tankování za letu ovládán lidským operátorem, ale palubním počítačem, který vykonával udělené rozkazy.

Tankování za letu je obtížné i pro piloty z masa a kostí. Dron X-47B se s tím vyrovnal pomocí infračervené kamery, napojené k výkonnému počítači a šikovného systému RIS (Refueling Interface Systém), který umožňuje komunikace mezi dronem a posádkou tankovacího letadla Omega. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    US Navy

  • Zdroj fotografií: US Navy

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907