Bojový dron amerického námořnictva poprvé v historii tankoval za letu

27.04.2015 - Stanislav Mihulka

Northrop Grumman X-47B se stal prvním autonomním bojovým dronem, který obstál při průkopnickém tankování za letu


Reklama

Americké námořnictvo vyvíjí autonomní bojový dron Northrop Grumman X-47B. Tato robotická letadla s proudovým motorem by mohla sloužit na palubě letadlových lodí jen s minimálním lidským dohledem.

Na jaře 2013 se X-47B stal vůbec prvním dronem, který odstartoval z paluby letadlové lodi, v tomto případě USS George H. W. Bush a v létě téhož roku zase jako první dron historie na letadlové lodi přistál. Teď má na svém kontě další úžasný rekord.

Před pár dny se autonomnímu dronu Northrop Grumman X-47B povedlo úplně poprvé v dějinách letectví natankovat ve vzduchu. Při letu nad pobřežím Marylandu a Virginie se autonomní dron připojil k tankovacímu letadlu Omega K-707 a vycucl si z něj téměř dvě tuny paliva pro tryskové motory. Manažer programu vývoje bojových dronů pro letadlové lodě Beau Duarte zdůraznil, že X-47B nebyl během tankování za letu ovládán lidským operátorem, ale palubním počítačem, který vykonával udělené rozkazy.

Tankování za letu je obtížné i pro piloty z masa a kostí. Dron X-47B se s tím vyrovnal pomocí infračervené kamery, napojené k výkonnému počítači a šikovného systému RIS (Refueling Interface Systém), který umožňuje komunikace mezi dronem a posádkou tankovacího letadla Omega. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    US Navy

  • Zdroj fotografií: US Navy

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907