Botanická zahrada v Perthu slaví první květy vzácných orchidejí

25.09.2015 - Stanislav Mihulka

Po dlouhých letech pěstování vykvetly západoaustralské thelymitry s kouzelně stočenými listy


Reklama

Po sedmi letech od výsevu semen vzácných orchidejí, kterým se anglicky říká „Jižní Královna ze Sáby“ a odborně Thelymitra variegata, slaví v botanické zahradě Kings Park západoaustralského města Perth jejich první květy.

Podobně jako české orchideje, jsou i australské thelymitry se zvláštně spirálovitě stočenými listy krásné, vzácné, závislé na symbiotických houbách a jejich pěstování je obtížný běh na dlouhou trať. K tomu, aby vykvetly a rozmnožily se, potřebují perfektní načasování, perfektní půdu a perfektní opylení.

Když jsou všechny podmínky splněny, tak se po dlouhých letech náročné péče objeví fialovočervenožluté květy, které jako by vypadly z dětské omalovánky. Ve volné přírodě jsou tyto orchideje k vidění jen zřídka, ohrožuje je zejména ztráta přirozeného prostředí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Network WA

  • Zdroj fotografií: ron_n_beths / FlickrDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907