Botanická zahrada v Perthu slaví první květy vzácných orchidejí

25.09.2015 - Stanislav Mihulka

Po dlouhých letech pěstování vykvetly západoaustralské thelymitry s kouzelně stočenými listy


Reklama

Po sedmi letech od výsevu semen vzácných orchidejí, kterým se anglicky říká „Jižní Královna ze Sáby“ a odborně Thelymitra variegata, slaví v botanické zahradě Kings Park západoaustralského města Perth jejich první květy.

Podobně jako české orchideje, jsou i australské thelymitry se zvláštně spirálovitě stočenými listy krásné, vzácné, závislé na symbiotických houbách a jejich pěstování je obtížný běh na dlouhou trať. K tomu, aby vykvetly a rozmnožily se, potřebují perfektní načasování, perfektní půdu a perfektní opylení.

Když jsou všechny podmínky splněny, tak se po dlouhých letech náročné péče objeví fialovočervenožluté květy, které jako by vypadly z dětské omalovánky. Ve volné přírodě jsou tyto orchideje k vidění jen zřídka, ohrožuje je zejména ztráta přirozeného prostředí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science Network WA

  • Zdroj fotografií: ron_n_beths / FlickrDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907