Bouře mířící k Borneu a lesní požár očima astronautů

09.09.2014 - Martin Reichman


Reklama

Snímky Země z ISS jsou vždy impozantní, umožňují nám totiž vidět naši planetu očima astronautů. Takhle například vypadají bouřková mračna nad Borneem z výšky 350 kilometrů nad Zemí. Vítr, který má rozdílnou rychlost i směr v různých vrstvách atmosféry, zde formuje bouři mířící nad Borneo, nacházející se v levé části snímku.

Ve střední části se objevují našedlá mračna, pocházející z obrovského požáru v národním parku Gunung Mulu, který zde zničil více než 40 hektarů lesa. Drobné chomáčky ve spodní části, rozfoukávané větrem v nižších vrstvách atmosféry, předznamenávají pozvolný příchod nestálého počasí. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: ISS

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907