Bouřlivá věda: Měření rentgenového záření vyvolaného blesky na palubě letadla

02.10.2015 - Stanislav Mihulka

Údery blesků za bouřky vytvářejí špetku rentgenového záření


Reklama

Ne každý se vyhýbá bouřce. Nizozemští a francouzští odborníci namontovali do letadla Airbus A350 přístroje na sledování blesků. Byly mezi nimi i detektory rentgenového záření.

S takto vybaveným airbusem uskutečnili testovací lety a zaznamenávali údery blesků. Jejich měření potvrdila, že elektrony urychlené v silných elektrických polích bouřkových mraků vytvářejí rentgenové záření.

Naměřené záření nebylo nijak zvlášť drsné, spíš naopak. Když někdo letí letadlem na delší trase v běžné výšce dopravních letadel, tak během letu  schytá asi 8 milion krát větší dávku záření.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Journal of Physics D: Applied Physics, IOP Publishing

  • Zdroj fotografií: AirbusDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907