Bowknot Bend: Meandry Zelené řeky

28.05.2014 - Jan Miklín


Reklama

Kaňon řeky Green river v americkém Utahu možná není tak známý jako Grand Canyon, avšak při pohledu z Mezinárodní vesmírné stanice vypadá stejně krásně. Zatímco řeka zaříznutá 300 metrů hluboko se utápí v hlubokém stínu, skaliska na vrcholu kolmých útesů jsou nasvícena zlatou zapadajícího slunce. Toto místo poprvé uviděl (a pojmenoval) geolog John Wesley Powell v roce 1869 při své slavné objevitelské výpravě. A jak zaklesnuté zákruty vznikly? Dávno řeka tekla širokým údolím plným měkkých sedimentů, v nichž přirozeně meandrovala. Když se později celá oblast začala zdvihat, řeka se „prokopírovala“ i do tvrdých skal, tvořících její podloží.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA/ISS

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907