U skotského ostrova Skye byl objeven bratranec Lochnesské příšery

13.01.2015 - Martin Reichman

Legenda o Lochnesské příšeře může mít reálný základ. U ostrova Skye byly objeveny pozůstatky čtyřmetrového pravěkého ryboještěra


Reklama

Fosilní pozůstatky, objevené během 60. let minulého století amatérským lovcem zkamenělin, patřily doposud nepopsanému čtyřmetrovému ryboještěrovi, který vypadal jako kříženec delfína a krokodýla. Zprávu oznámili paleontologové z Edinburské univerzity.

Půlstoletí pátrání

Kosterní pozůstatky, objevené již v roce 1959 Brianem Shawcrossem, vědci dlouhou dobu nebyli schopni zařadit. Nový výzkum ale potvrdil, že části ocasních ploutví a dalších zkamenělých částí patří novému druhu ryboještěra.

Nový druh prehistorické příšery žil v teplých a mělkých mořích v okolí Skotska v období druhohor a živil se převážně lovem velkých ryb a chobotnic. Podle přírodovědců patřil tvor, který dostal jméno Dearcmhara shawcrossi, na vrchol tehdejšího potravního řetězce a patřil do řádu Ichtyosaurů.

TIP: Je nově objevený 60t dinosaurus největším suchozemským tvorem?

Ichtyosauři byli skupinou značně přizpůsobených vodních plazů, kteří žili v mořích a oceánech po většinu druhohorní éry, asi před 245 až 90 miliony let. Jejich charakteristickým znakem byl hydrodynamický tvar těla, značně podobný dnešním delfínům a většině ryb. Díky tomu byli ichtyosauři rychlými a obratnými plavci a dokázali se pohybovat rychlostí až kolem 40 kilometrů v hodině.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Scottish Journal of Geology

  • Zdroj fotografií: Todd MarshallDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907