Brazilský vědec objevil první žábu s jedovatými ostny. A pořádně to odnesl

07.08.2015 - Stanislav Mihulka

Nenápadná žabka z brazilského pralesa má v horním rtu ostny s jedem, který předčí jed chřestýšů


Reklama

Na světě je celá řada jedovatých žab. Ropuchami počínaje, až po divukrásné a nesmírně jedovaté pralesničky. Většinou jsou ale jedovaté na dotek nebo po snězení.

Brazilský biolog Carlos Jared našel v džungli Goytacazes National Forest žabku Corythomantis greening z příbuzenstva rosniček, která ho při té příležitosti poškrábala ostny ukrytými v horním rtu. Jared se poté následujících pět hodin kroutil v nesnesitelných bolestech. Ukázalo se, že žabka má v ostnech jed dvojnásobně silnější, než jed chřestýšů.

Znepokojení vědci prohledali oblast Goytacazes National Forest a našli tam ještě jednu jedovatou rosničku Aparasphenodon brunoi. Ta je dokonce 25 krát jedovatější než chřestýši, ale vědci se naštěstí poučili a nevzali ji do ruky. Obě rosničky s jedovatými ostny si nejsou blízce příbuzné, takže není vyloučeno, že podobných žabek bude po světě ještě víc.

  • Zdroj textu:

    Science News, Current Biology

  • Zdroj fotografií: Carlos Jared / Butantan Institute

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907