Bude pokus o přelet Atlantiku v balónu úspěšný?

11.04.2013 - Zuzana Teličková

Americký dobrodruh Jonathan Trappe, kterého proslavil první přelet Lamanšského průlivu za použití balonů naplněných heliem, má v plánu překonat svůj vlastní rekord. Tentokrát se rozhodl zdolat Atlantský oceán

<p>V roce 2014 zažil Justin Gatlin úžasnou sezonu - celou ji prolétl bez jediné porážky! Jenže podle výzkumu vědců z Osla jeho tělo pořád těží z nedovolených látek, které před časem užíval.</p>

V roce 2014 zažil Justin Gatlin úžasnou sezonu - celou ji prolétl bez jediné porážky! Jenže podle výzkumu vědců z Osla jeho tělo pořád těží z nedovolených látek, které před časem užíval.


Reklama

Celých čtyři tisíce kilometrů poletí v záchranném člunu neseném 365 speciálními balony, odolnými vůči ultrafialovému záření. Do příprav zatím nadšenec investoval 170 tisíc dolarů (asi 3,4 milionu korun). Celkem však cesta bude stát 300 tisíc dolarů (téměř šest milionů korun), které se Trappe snaží získat také od svých fanoušků. Přelet Atlantiku je pro dobrodruhy velkou výzvou po desetiletí – celkem pět jich při pokusu o zdolání této mety zahynulo a přelet se nepodařilo dokončit ještě nikomu.

Trappe bude mít k dispozici například oblek určený do studených vod oceánu, kyslíkovou masku do nejvyšších nadmořských výšek a pytle s pískem, které může v případě potřeby odhazovat. Ovšem ze všeho nejdůležitější bude podle něj počasí. To budou proto po celou dobu letu sledovat čtyři zkušení meteorologové, kteří mají také dohlížet na bezpečnost Trappeovy výpravy. Osmatřicetiletý Američan zatím drží rekord v přeletu Alp, v nejdelším letu ve své kategorii a v použití největšího počtu balonů na světě.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Jonathan Trappe/Barcroft USA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907