Bude pokus o přelet Atlantiku v balónu úspěšný?

11.04.2013 - Zuzana Teličková

Americký dobrodruh Jonathan Trappe, kterého proslavil první přelet Lamanšského průlivu za použití balonů naplněných heliem, má v plánu překonat svůj vlastní rekord. Tentokrát se rozhodl zdolat Atlantský oceán

<p>V roce 2014 zažil Justin Gatlin úžasnou sezonu - celou ji prolétl bez jediné porážky! Jenže podle výzkumu vědců z Osla jeho tělo pořád těží z nedovolených látek, které před časem užíval.</p>

V roce 2014 zažil Justin Gatlin úžasnou sezonu - celou ji prolétl bez jediné porážky! Jenže podle výzkumu vědců z Osla jeho tělo pořád těží z nedovolených látek, které před časem užíval.


Reklama

Celých čtyři tisíce kilometrů poletí v záchranném člunu neseném 365 speciálními balony, odolnými vůči ultrafialovému záření. Do příprav zatím nadšenec investoval 170 tisíc dolarů (asi 3,4 milionu korun). Celkem však cesta bude stát 300 tisíc dolarů (téměř šest milionů korun), které se Trappe snaží získat také od svých fanoušků. Přelet Atlantiku je pro dobrodruhy velkou výzvou po desetiletí – celkem pět jich při pokusu o zdolání této mety zahynulo a přelet se nepodařilo dokončit ještě nikomu.

Trappe bude mít k dispozici například oblek určený do studených vod oceánu, kyslíkovou masku do nejvyšších nadmořských výšek a pytle s pískem, které může v případě potřeby odhazovat. Ovšem ze všeho nejdůležitější bude podle něj počasí. To budou proto po celou dobu letu sledovat čtyři zkušení meteorologové, kteří mají také dohlížet na bezpečnost Trappeovy výpravy. Osmatřicetiletý Američan zatím drží rekord v přeletu Alp, v nejdelším letu ve své kategorii a v použití největšího počtu balonů na světě.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Jonathan Trappe/Barcroft USA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907