Budeme léčit poškozené plíce s použitím kmenových buněk?

22.07.2015 - Stanislav Mihulka

Transplantace kmenových buněk kostní dřeně inspirovala vývoj nové léčby poškozených plic


Reklama

Onemocnění dýchací soustavy, jako je bronchitida nebo třeba astma, jsou dnes velmi častá. Miliony a miliony lidí po světě by uvítali, kdyby měli možnost nahradit poškozenou plicní tkáň. Vědci teď pracují na léčbě, která spočívá ve využití postupů transplantace kmenových buněk kostní dřeně.

Klíčem k jejich výzkumu je podobnost mezi kmenovými buňkami plic a kostní dřeně, především pokud jde o jejich rozmístění ve tkáních. Vědci také využili řadu zkušeností, kterou už máme s transplantacemi kostní dřeně.

A podle všeho se jim daří. První experimenty na laboratorních myších s poškozenými plícemi vycházejí dle očekávání. Za šest týdnů se ze kmenových buněk vytvořila normální plicní tkáň, která nahrazovala poškozenou tkáň a znatelně zlepšila dýchání myší.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Weizmann Institute of Science

  • Zdroj fotografií: Weizmann Institute of ScienceDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907