Reklama


Budiž tma: Nedostatek tmy může vést i k rakovině

12.02.2015 - redakce 100+1

Od chvíle, kdy v roce 1879 vnesl Thomas Alva Edison do našich životů světlo prostřednictvím vynálezu žárovky, se změnilo mnohé – nikoliv však pouze k lepšímu. Přemíra nočního osvětlení například nebezpečně narušuje spánek


Reklama

Smog známe jako velký šedý mrak nad průmyslovými městy. Světelný smog však představuje jinou kapitolu. Jde o veškeré umělé světlo, které „vypouštíme“ do nočního prostředí a kvůli němuž se na planetě nachází stále méně míst, kde se lze setkat s přirozenou tmou.

Spánek jako za dne

Jedná se přitom o palčivý problém srovnatelný s fenoménem oteplování planety nebo zvětšování ozónové díry – alespoň podle odpůrců světelného znečišťování. Jejich oponenti však namítají, že přemíra světla zdaleka tak škodlivá není. Kde je tedy pravda?

TIP: Zhasnuto: Jak by vypadala světová města bez světelného znečištění

Boj za tmu rozhodně nepředstavuje výmysl několika nespokojených astronomů. Světlo z lamp, billboardů a nasvícených domů totiž proniká přímo k nám do bytů a ruší náš spánek. Ať zavřeme oči sebepevněji, mozek zaznamenává světlo i přes víčka. Podle některých odborníků se tak porušuje například přirozená tvorba melatoninu, hormonu potřebného k prevenci rakoviny.

Hvězdné nebe nade mnou?

Noční světla mají ovšem negativní dopad nejen na člověka, ale i na okolní faunu a flóru: hubí kupříkladu noční hmyz, pletou hlavu ptákům a nasvícené stromy dříve shazují listy. V současnosti je v České republice světelným smogem nejvíce znečištěna Praha. Na paty jí šlape Ostrava, kde jde vysoká míra znečištění světlem ruku v ruce se znečištěným ovzduším. Čím horší je totiž kvalita vzduchu, tím více světelného smogu můžeme očekávat: přebytečné světlo se v atmosféře odráží od vlhkých částeček prachu a vrací se zase zpět. Místo hvězd pak pozorujeme nad městy jen oranžový oblak.

Tlačítko „off“

A co zkusit zhasnout? Tento experiment provedli nedávno odborníci v Liberci. Po dvě noci měřili, co se stane, když přestane fungovat veřejné osvětlení. Zjistili, že veřejné lampy produkují 30 % veškerého nočního světla ve městě, naštvali některé taxikáře, kteří hůř viděli na cestu, a jedna žena si na neosvětleném kanálu zlomila nohu.

Co se týče bezpečnosti na silnicích a ulicích, představuje tedy noční osvětlení nepochybně neodmyslitelného pomocníka. Ale i nepostradatelné světlo může zářit pouze přesně tam, kde ho potřebujeme. Klasické oranžové výbojky a lampy svítící nejen k zemi, ale i do stran a vzhůru se tak stále častěji nahrazují ekologičtějšími svítilnami směřujícími přesně na cíl.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraničiní zajímavost

  • Zdroj fotografií: Thierry Cohen

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Orbitální základna, jak ji v únoru 1998 viděli astronauti v odlétajícím raketoplánu Endeavour. V pozadí zánik stotřicetitunové stanice v zemské atmosféře, 23. března 2001.

Vesmír

Kevorkianův přístroj na smrt Thanatron byl pojmenován po řeckém démonu Thanatovi, ztělesňujícímu smrt.

Zajímavosti

Českoslovenští legionáři

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907