Budoucnost dopravy: Helikoptéra pro každého?

24.06.2014 - Jan Miklín

Představte si svět, v němž namísto popojíždění v nekonečných kolonách nasednete do vlastní minihelikoptéry a poletíte, kam budete chtít. Přesně na tom pracují laboratoře a výzkumné ústavy podporované fondy Evropské unie


Reklama

Cílem projektu, za nímž stojí Heinrich H. Bülthoff z Institutu Maxe Plancka, je vyrobit snadno ovladatelnou, finančně dostupnou a ekologickou helikoptéru, jejíž ovládání by bylo dostupné normálním lidem bez pilotní licence. Na prvotní fázi se nyní podílí šest institucí.

Osobní helikoptéra

Vědci navrhují osobní vzdušný cestovní systém (PATS), jehož základem by byly právě malé helikoptéry, označované jako PAV (Personal Aerial Vehicles). Ty by měly létat v malých výškách a být zcela či zčásti autonomní a především nezávislé na jakémkoli pozemním řídícím systému. Časem by se mohly posunout i do vyšších letových hladin bez toho, aby jakýmkoli způsobem omezily tamní provoz.

Zatímco návrhy vlastních helikoptér zatím existují jen na papíře a v představách designérů, pilotní systém již vědci zkouší ve spolupráci s dřívějšími vojenskými testovacími piloty. Jedním z těch, kdo si simulátor v liverpoolské univerzitě mohli vyzkoušet, byl i americký novinář Danny Hakim. „Pilotovat neumím a nejsem ani nijak nadšený řidič, ale bylo pro mě velmi jednoduché na simulátoru vzlétnout a letět po dané trase,“ popisuje. K uvedení do skutečného provozu však projektu MyCopter ještě zbývá dlouhá doba.

  • Zdroj textu:

    mycopter.eu, iflscience.com

  • Zdroj fotografií: mycopter.eu

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Starší ženy často nepovažují nošení kruhů za nic mimořádného. Za dlouhá léta si na těžkou ozdobu zvykly.

Zajímavosti

Pistole na drony DroneGun MkIII

Věda

Geostacionární komunikační satelit SES-15

Reklama
Historie

Párek supermasivních černých děr před srážkou

Vesmír

Obrněné automobily SdKfz 222 se používaly hlavně pro předsunutý průzkum

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907