Budoucnost dopravy: Helikoptéra pro každého?

24.06.2014 - Jan Miklín

Představte si svět, v němž namísto popojíždění v nekonečných kolonách nasednete do vlastní minihelikoptéry a poletíte, kam budete chtít. Přesně na tom pracují laboratoře a výzkumné ústavy podporované fondy Evropské unie


Reklama

Cílem projektu, za nímž stojí Heinrich H. Bülthoff z Institutu Maxe Plancka, je vyrobit snadno ovladatelnou, finančně dostupnou a ekologickou helikoptéru, jejíž ovládání by bylo dostupné normálním lidem bez pilotní licence. Na prvotní fázi se nyní podílí šest institucí.

Osobní helikoptéra

Vědci navrhují osobní vzdušný cestovní systém (PATS), jehož základem by byly právě malé helikoptéry, označované jako PAV (Personal Aerial Vehicles). Ty by měly létat v malých výškách a být zcela či zčásti autonomní a především nezávislé na jakémkoli pozemním řídícím systému. Časem by se mohly posunout i do vyšších letových hladin bez toho, aby jakýmkoli způsobem omezily tamní provoz.

Zatímco návrhy vlastních helikoptér zatím existují jen na papíře a v představách designérů, pilotní systém již vědci zkouší ve spolupráci s dřívějšími vojenskými testovacími piloty. Jedním z těch, kdo si simulátor v liverpoolské univerzitě mohli vyzkoušet, byl i americký novinář Danny Hakim. „Pilotovat neumím a nejsem ani nijak nadšený řidič, ale bylo pro mě velmi jednoduché na simulátoru vzlétnout a letět po dané trase,“ popisuje. K uvedení do skutečného provozu však projektu MyCopter ještě zbývá dlouhá doba.

Reklama

  • Zdroj textu:

    mycopter.eu, iflscience.com

  • Zdroj fotografií: mycopter.euDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907