Budoucnost průzkumu Marsu: Místo roverů létající drony

23.03.2015 - Martin Reichman

Nejrůznější vznášedla a drony nachází stále širší uplatnění, není proto divu, že je NASA chce využít i ve vesmíru


Reklama

Létající drony by jednou mohly na Marsu nahradit těžkopádné rovery. Oproti nim by se mnohem snadněji pohybovaly, neboť by se nemusely potýkat s překážkami na povrchu Marsu. Má to ale háček. Přestože je gravitace na rudé planetě o 38% nižší než na Zemi, je zde zároveň 100× řidší atmosféra a ta by pozemským dronům létání neumožnila. JPL proto již začala pracovat na novém typu marsovského dronu.

Marsovský dron má být lehoučký, měl by vážit okolo jednoho kilogramu a musí se umět vypořádat s nízkými teplotami. Průměrná teplota u povrchu planety je okolo −56 °C. Pro Mars jsou také charakteristické velké rozdíly mezi dnem a nocí.

Drony budou ovládané rádiovým signálem ze Země, budou ale muset umět létat částečně autonomě - podle zadaných instrukcí. Počítá se také s tím, že musejí zvládat opakovaná přistání. Napájení bude řešené podobně jako u současných roverů, tedy pomocí solárních článků a baterií.

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA JPL

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907