Budoucnost průzkumu Marsu: Místo roverů létající drony

23.03.2015 - Martin Reichman

Nejrůznější vznášedla a drony nachází stále širší uplatnění, není proto divu, že je NASA chce využít i ve vesmíru


Reklama

Létající drony by jednou mohly na Marsu nahradit těžkopádné rovery. Oproti nim by se mnohem snadněji pohybovaly, neboť by se nemusely potýkat s překážkami na povrchu Marsu. Má to ale háček. Přestože je gravitace na rudé planetě o 38% nižší než na Zemi, je zde zároveň 100× řidší atmosféra a ta by pozemským dronům létání neumožnila. JPL proto již začala pracovat na novém typu marsovského dronu.

Marsovský dron má být lehoučký, měl by vážit okolo jednoho kilogramu a musí se umět vypořádat s nízkými teplotami. Průměrná teplota u povrchu planety je okolo −56 °C. Pro Mars jsou také charakteristické velké rozdíly mezi dnem a nocí.

Drony budou ovládané rádiovým signálem ze Země, budou ale muset umět létat částečně autonomě - podle zadaných instrukcí. Počítá se také s tím, že musejí zvládat opakovaná přistání. Napájení bude řešené podobně jako u současných roverů, tedy pomocí solárních článků a baterií.

Reklama

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA JPL

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907