Budoucnost Virgin Galactic: Plán komerčních letů pokračuje

02.01.2015 - Martin Reichman

Zdálo se, že Virgin Galactic čekají zlaté časy. O plánované suborbitální lety byl velký zájem, vše ale změnila říjnová tragická nehoda


Reklama

Vypadalo to jako úsvit zlatého věku vesmírné turistiky, letenky za 200 tisíc dolarů si v předprodeji pořídilo na 700 letuchtivých zákazníků, letoun SpaceShipTwo vstoupil do závěrečné fáze testování a v roce 2015 měli odletět první pasažéři.

Nehoda SpaceShipTwo 

Vše ale zhatila tragická nehoda raketoplánu SpaceShipTwo k níž došlo v pátek 31. října 2014. Během nehody zemřel americký pilot Michael Alsbury, druhému pilotovi, Peteru Sieboldovi, zachránil život padák.

Podle prvních závěrů amerického úřadu pro bezpečnost v letecké dopravě (NTSB), který má na starost vyšetřování nehody, byl pravděpodobnou příčinou havárie předčasný sestupný manévr. Podle NTSB mohlo jít o chybu pilota, vyloučit ale zatím nelze ani mechanickou závadu. Vyšetřování nehody stále pokračuje jeho výsledky lze očekávat nejdříve v druhé polovině roku 2015, spíše ale později. S NTSB spolupracuje nejen Virgin Galactic, ale i například Scaled Composites, která se na vývoji  SpaceShipTwo významně podílela.

Karavana jede dál

Podle zakladatele Virgin Galactic Richarda Bransona společnost aktuálně dokončuje novou verzi letounu SpaceShipTwo, přičemž stroj je již z větší části hotový. Ze 700 prodaných letenek prý po nehodě požádalo o zrušení letu pouze 20 zákazníků. Kdy bude nový stroj připraven k prvnímu komerčnímu startu Branson neuvedl, nedá se ale předpokládat, že by k němu došlo před úplným vyšetřením říjnové havárie. Optimistické, ale velmi teoretické odhady hovoří o roku 2016.

Čas jsou peníze

Zdržení může Virgin Galactic ale vyjít draho. Své vlastní komerční lety totiž plánuje i konkurence. Týká se to zejména XCOR Aerospace a jeho lodi Lynx, záměr o komerční vesmírné lety ale před časem avizoval i největší evropský výrobce letadel Airbus.

Ve složité situaci se kromě Virgin Galactic nachází i provozovatelé soukromého kosmodromu Spaceport America (dříve Southwest Regional Spaceport) v Novém Mexiku. Virgin byl totiž vedle SpaceX jejich největším klientem. Majitelé kosmodromu již dokonce během listopadu požádali místní vládu o mimořádnou dotaci na provoz, ve výši 1,7 milionu dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Virgin GalacticDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907