Budoucnost Virgin Galactic: Plán komerčních letů pokračuje

02.01.2015 - Martin Reichman

Zdálo se, že Virgin Galactic čekají zlaté časy. O plánované suborbitální lety byl velký zájem, vše ale změnila říjnová tragická nehoda


Reklama

Vypadalo to jako úsvit zlatého věku vesmírné turistiky, letenky za 200 tisíc dolarů si v předprodeji pořídilo na 700 letuchtivých zákazníků, letoun SpaceShipTwo vstoupil do závěrečné fáze testování a v roce 2015 měli odletět první pasažéři.

Nehoda SpaceShipTwo 

Vše ale zhatila tragická nehoda raketoplánu SpaceShipTwo k níž došlo v pátek 31. října 2014. Během nehody zemřel americký pilot Michael Alsbury, druhému pilotovi, Peteru Sieboldovi, zachránil život padák.

Podle prvních závěrů amerického úřadu pro bezpečnost v letecké dopravě (NTSB), který má na starost vyšetřování nehody, byl pravděpodobnou příčinou havárie předčasný sestupný manévr. Podle NTSB mohlo jít o chybu pilota, vyloučit ale zatím nelze ani mechanickou závadu. Vyšetřování nehody stále pokračuje jeho výsledky lze očekávat nejdříve v druhé polovině roku 2015, spíše ale později. S NTSB spolupracuje nejen Virgin Galactic, ale i například Scaled Composites, která se na vývoji  SpaceShipTwo významně podílela.

Karavana jede dál

Podle zakladatele Virgin Galactic Richarda Bransona společnost aktuálně dokončuje novou verzi letounu SpaceShipTwo, přičemž stroj je již z větší části hotový. Ze 700 prodaných letenek prý po nehodě požádalo o zrušení letu pouze 20 zákazníků. Kdy bude nový stroj připraven k prvnímu komerčnímu startu Branson neuvedl, nedá se ale předpokládat, že by k němu došlo před úplným vyšetřením říjnové havárie. Optimistické, ale velmi teoretické odhady hovoří o roku 2016.

Čas jsou peníze

Zdržení může Virgin Galactic ale vyjít draho. Své vlastní komerční lety totiž plánuje i konkurence. Týká se to zejména XCOR Aerospace a jeho lodi Lynx, záměr o komerční vesmírné lety ale před časem avizoval i největší evropský výrobce letadel Airbus.

Ve složité situaci se kromě Virgin Galactic nachází i provozovatelé soukromého kosmodromu Spaceport America (dříve Southwest Regional Spaceport) v Novém Mexiku. Virgin byl totiž vedle SpaceX jejich největším klientem. Majitelé kosmodromu již dokonce během listopadu požádali místní vládu o mimořádnou dotaci na provoz, ve výši 1,7 milionu dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Virgin Galactic

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907