Budoucnost Virgin Galactic: Plán komerčních letů pokračuje

02.01.2015 - Martin Reichman

Zdálo se, že Virgin Galactic čekají zlaté časy. O plánované suborbitální lety byl velký zájem, vše ale změnila říjnová tragická nehoda


Reklama

Vypadalo to jako úsvit zlatého věku vesmírné turistiky, letenky za 200 tisíc dolarů si v předprodeji pořídilo na 700 letuchtivých zákazníků, letoun SpaceShipTwo vstoupil do závěrečné fáze testování a v roce 2015 měli odletět první pasažéři.

Nehoda SpaceShipTwo 

Vše ale zhatila tragická nehoda raketoplánu SpaceShipTwo k níž došlo v pátek 31. října 2014. Během nehody zemřel americký pilot Michael Alsbury, druhému pilotovi, Peteru Sieboldovi, zachránil život padák.

Podle prvních závěrů amerického úřadu pro bezpečnost v letecké dopravě (NTSB), který má na starost vyšetřování nehody, byl pravděpodobnou příčinou havárie předčasný sestupný manévr. Podle NTSB mohlo jít o chybu pilota, vyloučit ale zatím nelze ani mechanickou závadu. Vyšetřování nehody stále pokračuje jeho výsledky lze očekávat nejdříve v druhé polovině roku 2015, spíše ale později. S NTSB spolupracuje nejen Virgin Galactic, ale i například Scaled Composites, která se na vývoji  SpaceShipTwo významně podílela.

Karavana jede dál

Podle zakladatele Virgin Galactic Richarda Bransona společnost aktuálně dokončuje novou verzi letounu SpaceShipTwo, přičemž stroj je již z větší části hotový. Ze 700 prodaných letenek prý po nehodě požádalo o zrušení letu pouze 20 zákazníků. Kdy bude nový stroj připraven k prvnímu komerčnímu startu Branson neuvedl, nedá se ale předpokládat, že by k němu došlo před úplným vyšetřením říjnové havárie. Optimistické, ale velmi teoretické odhady hovoří o roku 2016.

Čas jsou peníze

Zdržení může Virgin Galactic ale vyjít draho. Své vlastní komerční lety totiž plánuje i konkurence. Týká se to zejména XCOR Aerospace a jeho lodi Lynx, záměr o komerční vesmírné lety ale před časem avizoval i největší evropský výrobce letadel Airbus.

Ve složité situaci se kromě Virgin Galactic nachází i provozovatelé soukromého kosmodromu Spaceport America (dříve Southwest Regional Spaceport) v Novém Mexiku. Virgin byl totiž vedle SpaceX jejich největším klientem. Majitelé kosmodromu již dokonce během listopadu požádali místní vládu o mimořádnou dotaci na provoz, ve výši 1,7 milionu dolarů.

  • Zdroj textu:

    Space, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Virgin Galactic

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Duby patří k dlouhověkým stromům, které od nepaměti podněcovaly lidskou fantazii. Při jejich košaté mohutnosti se není čemu divit (Foto: Shutterstock)

Příroda

Karel IV. se synem Václavem a synovcem Joštem

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907