Bugatti 100P: Znovuzrození přelomového letadla

02.03.2014 - Jan Miklín

Projekt letadla Bugatti 100p, jež mělo překonat tehdejší rychlostní rekord, byl kvůli obavám o ukořistění revolučních technologií nacisty ukončen a rozestavěný prototyp dobře ukryt. Nyní se nadšencům podařilo letadlo obnovit


Reklama

V roce 1937 najal Ettore Bugatti belgického leteckého inženýra Louis de Monge, s jehož pomocí začala továrna proslavená dnes především automobily vyvíjet letadlo, označené 100P. Cílem bylo účastnit se závodu Deutsch de la Meurthe Cup a překonat zde letecký rychlostní rekord, který na sklonku 30. let minulého století činil lehce přes 700 km/h, tedy 440 mil za hodinu. Ambicí Bugatti byl stroj, létající o necelých sto mil za hodinu rychleji.

Bugatti Veyron nebes

K rekordní rychlosti měly letadlu pomoci dva osmiválcové automobilové motory, každý o objemu 4,9 litru a produkující výkon 450 koňských sil. Ty byly umístěny poněkud netradičně uprostřed trupu (v prostoru mezi křídly), a ne přesně za sebou, nýbrž vyosení po stranách. Jejich síla byla převáděna ke dvěma protiběžně se otáčejícím nastavitelným dvoulistovým vrtulím na špici stroje.

Křídla a trup tvořil několikavrstvý laminát s jádrem z lehké balzy a tvrdým dřevem na povrchu, zajišťující dostatečnou pevnost při nízké váze – chytré řešení, které se u mnoha strojů používá dodnes. 

Avšak závodu se letadlo nikdy nedočkalo. Plány tvůrcům překazila druhá světová válka a německá vojska, obsazující Francii. V obavě, že se stroj dostane do nesprávných rukou a technologie v něm využité pomohou Němcům v boji proti spojeneckým jednotkám, byl prototyp rozebrán a schován ve stodole. Po konci války letadlo přepravili do USA, kde bylo vystaveno v muzeu v Oshkoshi, ale elegantní křivky stroje, který nikdy nevzlétl, nedaly mnohým spát. Tým nadšenců pod vedením Scotty Wilsona and Johna Lawsona se rozhodl postavit letuschopnou repliku – předpokládaný start znovuzrozeného letadla je již letos.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, silodrome.com, bugatti100p.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.

Zajímavosti

Nejnebezpečnější nepřítel - japonské Micubiši A6M Zero bylo rychlé a obratné.

 

Válka
Věda
Vesmír
Revue

Karel Ludvík (vlevo) s bratry

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907