Bugatti 100P: Znovuzrození přelomového letadla

02.03.2014 - Jan Miklín

Projekt letadla Bugatti 100p, jež mělo překonat tehdejší rychlostní rekord, byl kvůli obavám o ukořistění revolučních technologií nacisty ukončen a rozestavěný prototyp dobře ukryt. Nyní se nadšencům podařilo letadlo obnovit


Reklama

V roce 1937 najal Ettore Bugatti belgického leteckého inženýra Louis de Monge, s jehož pomocí začala továrna proslavená dnes především automobily vyvíjet letadlo, označené 100P. Cílem bylo účastnit se závodu Deutsch de la Meurthe Cup a překonat zde letecký rychlostní rekord, který na sklonku 30. let minulého století činil lehce přes 700 km/h, tedy 440 mil za hodinu. Ambicí Bugatti byl stroj, létající o necelých sto mil za hodinu rychleji.

Bugatti Veyron nebes

K rekordní rychlosti měly letadlu pomoci dva osmiválcové automobilové motory, každý o objemu 4,9 litru a produkující výkon 450 koňských sil. Ty byly umístěny poněkud netradičně uprostřed trupu (v prostoru mezi křídly), a ne přesně za sebou, nýbrž vyosení po stranách. Jejich síla byla převáděna ke dvěma protiběžně se otáčejícím nastavitelným dvoulistovým vrtulím na špici stroje.

Křídla a trup tvořil několikavrstvý laminát s jádrem z lehké balzy a tvrdým dřevem na povrchu, zajišťující dostatečnou pevnost při nízké váze – chytré řešení, které se u mnoha strojů používá dodnes. 

Avšak závodu se letadlo nikdy nedočkalo. Plány tvůrcům překazila druhá světová válka a německá vojska, obsazující Francii. V obavě, že se stroj dostane do nesprávných rukou a technologie v něm využité pomohou Němcům v boji proti spojeneckým jednotkám, byl prototyp rozebrán a schován ve stodole. Po konci války letadlo přepravili do USA, kde bylo vystaveno v muzeu v Oshkoshi, ale elegantní křivky stroje, který nikdy nevzlétl, nedaly mnohým spát. Tým nadšenců pod vedením Scotty Wilsona and Johna Lawsona se rozhodl postavit letuschopnou repliku – předpokládaný start znovuzrozeného letadla je již letos.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, silodrome.com, bugatti100p.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907