Bydlení snů: S garáží na střeše a výhledem na Los Angeles

15.01.2014 - Jan Miklín

Komplikované podmínky prudkého svahu vyvážené krásným výhledem na „město andělů“ daly vzniknout nezvyklému domu. Možná neexistují špatná místa, jen špatní architekti


Reklama

Zakázka vypadala na první pohled docela komplikovaně. „Klienti měli parcelu v hodně prudkém svahu, zároveň vyžadovali kryté stání pro dva automobily,“ popisuje architekt Simon Storey z losangeleského studia Anonymous Architects.

Po mostu na střechu

Při pohledu na místo jej okamžitě napadlo jednoduché, avšak geniální řešení: umístit garáže (respektive přístřešek pro auta) na střechu domu, kam vede ze silnice most. Vedle automobilů leží terasa, ze které je výhled na město ležící dole v údolí i hory San Gabriel Mountains obklopující Los Angeles ze severovýchodu opravdu překrásný.

Aby se zjednodušilo zakládání stavby, celý dům se vznáší na betonových pilotech. Kromě střechy jej tvoří jen jedno podlaží, ale na zastavěnou plochu přes 130 m2 se vešly tři ložnice, dvě koupelny i další malá teráska. Středem domu je velký obývací pokoj s kuchyňským koutem.

Návrh ukazuje, že i ve zdánlivě nevhodných podmínkách se dá postavit zajímavá a originální stavba – stačí „jen“ dobrý nápad.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, AnonymousArchitectsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907