Reklama


Byla svedena bitva u Jílového, krvavé sřetnutí napoleonských válek

Bitva u Jílového -<p>Bitva u Jílového</p>
Bitva u Jílového -

Bitva u Jílového

8 . 2 . 1807

Reklama

8. února 1807 v devět hodin ráno se u Pruského Jílového rozezněla ruská kanonáda. Jejím cílem nebyl nikdo menší než vojenské sbory věhlasného Napoleona Bonaparta. Když padla tma, byl sníh zborcen krví tisíců vojáků, aniž by bitva skončila s jasným výsledkem.

Ruská armáda byla Napoleonovi trnem v oku. V chladném únoru roku 1807 se naskytla příležitost ukázat, kdo je v Evropě pánem. Podcenil však nejen odhodlání sibiřského medvěda, ale také bojeschopnost vlastních vojáků. Dlouhé pochody a boje si vybraly svou daň. Drobné úspěchy ruské i francouzské strany se střídaly po celý den, až okolo osmé hodiny večer rachot zbraní utichl. I za cenu 30 tisíc mrtvých a raněných na ruské a 20 tisíc vojáků na francouzské straně nepřinesl střet vítězství ani jedné straně. Přesto výrazně podlomil Napoleonovu pověst neporazitelného vojevůdce, která měla v budoucích letech získat další trhliny.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lovci mamutů se vyhýbali studeným jeskyním – naopak si stavěli teplé domy, kde mohli chodit polonazí.

Zajímavosti

Jed vylučovaný ropuchou coloradskou, která dorůstá až do délky 19 centimetrů a živí se mimo jiné i malými hlodavci, způsobuje intenzivní psychedelické stavy.

Věda

Škola má být zábava

A pokud není, zábavná by měla být alespoň cesta do ní. Není pochyb, že mladí studenti z nejmenovaného místa v Súdánu si vzrušení na rozbitých silnicích užijí až až. Jedna z nejchudších zemí subsaharské Afriky přesto úspěšně bojuje s negramotností: za posledních deset let se podařilo do škol dostat o třetinu více dětí. Nyní dostane základní vzdělání alespoň 80 % z nich.

Revue

Ultrafialové ultra hluboké pole z roku 2014

Vesmír

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.

Válka

Římský palác Farnese na dobové rytině. Takhle mohl vypadat, když si ho chodil prohlížet Ferdinand August na své druhé kavalírské cestě.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907