Jak čapí mláďata bojují o přežití

16.05.2013 - Jaroslav Petr

Mladší sourozenci to mají v přírodě těžké. Ptačí druhy, u kterých se mláďata klubou z vajec postupně, jsou toho názorným příkladem. U čápů je ale nakonec vše jinak

<p>Hloubka vody pod celým „ostrovem“ dosahuje minimálně 2,5 metru.</p>

Hloubka vody pod celým „ostrovem“ dosahuje minimálně 2,5 metru.


Reklama

Nejstarší mláďata jsou ve srovnání s mladšími sourozenci silnější, vymohou si více potravy, a tím pádem lépe prospívají. Vzniká tak začarovaný kruh, z něhož prvorozenci těží a mladší mláďata na něj doplácejí. Rodiče dávají v mnoha případech přednost právě silným prvorozencům, protože skýtají lepší záruky předání rodičovských genů příští generaci. Protežování začíná už při snůšce vajec, kdy samice některých druhů ukládá do prvního sneseného vejce mnohem více steroidních hormonů, a mládě tak hormonálně dopuje. Mladší sourozenci jsou často biti nejen od sourozenců, ale i od rodičů a výjimkou není ani zabití mláděte.

Španělští ornitologové José Aguirre z Universidad Complutense de Madrid a Pablo Vergara z madridského Museo Nacional de Ciencias Naturales sledovali osudy mláďat čápů bílých a zjistili v čapích rodinách poměry, které tyto teorie obracejí naruby. V letech 1999 až 2006 sledovali hnízda čápů a v nich 330 mláďat. Potvrdilo se, že druhé, případně třetí mládě je o poznání slabší než prvorozené. Při vyklubání z vejce jsou všechna mláďata stejná, ale během prvních týdnů života se objeví patrné rozdíly v tělesné hmotnosti a celkové zdatnosti. V dalších letech už si ale vedli zdatněji druhorozenci. Vraceli se do domoviny z afrických zimovišť podstatně dříve, byli úspěšnější při získávání partnerů a odchovávali více mláďat. Je však možné, že prvorozenci doženou tento handicap dlouhověkostí, takže by se nakonec po troškách dopracovali k většímu reprodukčnímu úspěchu než jejich mladší a slabší sourozenci. Jestli se tato teorie potvrdí, však zatím ještě nevíme.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Česká verze juggeru zůstává věrná originálnímu postapokalyptickému pojetí, včetně brutálnějších soubojů.

Zajímavosti

Chrám s téměř tisíciletou tradicí hostil v minulosti jen ty nejnadanější žáky.

Zajímavosti

Jsme ve vesmíru sami? A pokud ano, proč nás ještě nikdo nekontaktoval?

Vesmír

Charles Lindbergh, Fred Astaire a Albert Fall. Jejich aféry plnily první stránky amerických novin v první polovině minulého století.

Historie

Za pár týdnů vyjde životní dílo Miroslava Brože ve spoluautorství s Milanem Kopeckým

Válka

Každá červená tečka na snímku satelitu Suomi NPP představuje jeden požár.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907