Jak čapí mláďata bojují o přežití

16.05.2013 - Jaroslav Petr

Mladší sourozenci to mají v přírodě těžké. Ptačí druhy, u kterých se mláďata klubou z vajec postupně, jsou toho názorným příkladem. U čápů je ale nakonec vše jinak

<p>Hloubka vody pod celým „ostrovem“ dosahuje minimálně 2,5 metru.</p>

Hloubka vody pod celým „ostrovem“ dosahuje minimálně 2,5 metru.


Reklama

Nejstarší mláďata jsou ve srovnání s mladšími sourozenci silnější, vymohou si více potravy, a tím pádem lépe prospívají. Vzniká tak začarovaný kruh, z něhož prvorozenci těží a mladší mláďata na něj doplácejí. Rodiče dávají v mnoha případech přednost právě silným prvorozencům, protože skýtají lepší záruky předání rodičovských genů příští generaci. Protežování začíná už při snůšce vajec, kdy samice některých druhů ukládá do prvního sneseného vejce mnohem více steroidních hormonů, a mládě tak hormonálně dopuje. Mladší sourozenci jsou často biti nejen od sourozenců, ale i od rodičů a výjimkou není ani zabití mláděte.

Španělští ornitologové José Aguirre z Universidad Complutense de Madrid a Pablo Vergara z madridského Museo Nacional de Ciencias Naturales sledovali osudy mláďat čápů bílých a zjistili v čapích rodinách poměry, které tyto teorie obracejí naruby. V letech 1999 až 2006 sledovali hnízda čápů a v nich 330 mláďat. Potvrdilo se, že druhé, případně třetí mládě je o poznání slabší než prvorozené. Při vyklubání z vejce jsou všechna mláďata stejná, ale během prvních týdnů života se objeví patrné rozdíly v tělesné hmotnosti a celkové zdatnosti. V dalších letech už si ale vedli zdatněji druhorozenci. Vraceli se do domoviny z afrických zimovišť podstatně dříve, byli úspěšnější při získávání partnerů a odchovávali více mláďat. Je však možné, že prvorozenci doženou tento handicap dlouhověkostí, takže by se nakonec po troškách dopracovali k většímu reprodukčnímu úspěchu než jejich mladší a slabší sourozenci. Jestli se tato teorie potvrdí, však zatím ještě nevíme.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907