Hodiny řízené Sluncem: Kde se vzal letní čas

28.03.2015 - redakce 100+1

Dnes v noci nám „zmizelo“ 60 minut - ve 2 ráno jsme si posunuli čas o hodinu vpřed. Víte ale, kdy vlastně došlo poprvé k zavedení letního času?


Reklama

S trochou nadsázky lze říct, že rozdílné měření času podle ročního období je staré jako lidstvo samo. V předprůmyslových společnostech se lidé řídili přirozenou délkou dne a ve starověku se čas obvykle měřil tak, že se den – počítaný od východu do západu Slunce – rozdělil na dvanáct hodin. Hodina tudíž měla v každou roční dobu jinou délku, jak dokládá i nález římské vodní časomíry s odlišnými stupnicemi pro různé měsíce.

Souběžně však existovalo také přesnější astronomické měření, které dělilo úsek mezi dvěma poledny na 24 stejných částí. Tento standard se definitivně rozšířil se zavedením železnice a dálkové komunikace.

Až začátkem 20. století se objevily první reálné postupy, jak lépe využít denní svit posunutím času. Úplně poprvé v historii se tak stalo roku 1916, kdy letní čas zavedlo za první světové války Německo a Rakousko-Uhersko. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: clipart.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907