Hodiny řízené Sluncem: Kde se vzal letní čas

28.03.2015 - redakce 100+1

Dnes v noci nám „zmizelo“ 60 minut - ve 2 ráno jsme si posunuli čas o hodinu vpřed. Víte ale, kdy vlastně došlo poprvé k zavedení letního času?


Reklama

S trochou nadsázky lze říct, že rozdílné měření času podle ročního období je staré jako lidstvo samo. V předprůmyslových společnostech se lidé řídili přirozenou délkou dne a ve starověku se čas obvykle měřil tak, že se den – počítaný od východu do západu Slunce – rozdělil na dvanáct hodin. Hodina tudíž měla v každou roční dobu jinou délku, jak dokládá i nález římské vodní časomíry s odlišnými stupnicemi pro různé měsíce.

Souběžně však existovalo také přesnější astronomické měření, které dělilo úsek mezi dvěma poledny na 24 stejných částí. Tento standard se definitivně rozšířil se zavedením železnice a dálkové komunikace.

Až začátkem 20. století se objevily první reálné postupy, jak lépe využít denní svit posunutím času. Úplně poprvé v historii se tak stalo roku 1916, kdy letní čas zavedlo za první světové války Německo a Rakousko-Uhersko. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: clipart.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907