Hodiny řízené Sluncem: Kde se vzal letní čas

28.03.2015 - redakce 100+1

Dnes v noci nám „zmizelo“ 60 minut - ve 2 ráno jsme si posunuli čas o hodinu vpřed. Víte ale, kdy vlastně došlo poprvé k zavedení letního času?


Reklama

S trochou nadsázky lze říct, že rozdílné měření času podle ročního období je staré jako lidstvo samo. V předprůmyslových společnostech se lidé řídili přirozenou délkou dne a ve starověku se čas obvykle měřil tak, že se den – počítaný od východu do západu Slunce – rozdělil na dvanáct hodin. Hodina tudíž měla v každou roční dobu jinou délku, jak dokládá i nález římské vodní časomíry s odlišnými stupnicemi pro různé měsíce.

Souběžně však existovalo také přesnější astronomické měření, které dělilo úsek mezi dvěma poledny na 24 stejných částí. Tento standard se definitivně rozšířil se zavedením železnice a dálkové komunikace.

Až začátkem 20. století se objevily první reálné postupy, jak lépe využít denní svit posunutím času. Úplně poprvé v historii se tak stalo roku 1916, kdy letní čas zavedlo za první světové války Německo a Rakousko-Uhersko. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: clipart.comDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907