Hodiny řízené Sluncem: Kde se vzal letní čas

28.03.2015 - redakce 100+1

Dnes v noci nám „zmizelo“ 60 minut - ve 2 ráno jsme si posunuli čas o hodinu vpřed. Víte ale, kdy vlastně došlo poprvé k zavedení letního času?


Reklama

S trochou nadsázky lze říct, že rozdílné měření času podle ročního období je staré jako lidstvo samo. V předprůmyslových společnostech se lidé řídili přirozenou délkou dne a ve starověku se čas obvykle měřil tak, že se den – počítaný od východu do západu Slunce – rozdělil na dvanáct hodin. Hodina tudíž měla v každou roční dobu jinou délku, jak dokládá i nález římské vodní časomíry s odlišnými stupnicemi pro různé měsíce.

Souběžně však existovalo také přesnější astronomické měření, které dělilo úsek mezi dvěma poledny na 24 stejných částí. Tento standard se definitivně rozšířil se zavedením železnice a dálkové komunikace.

Až začátkem 20. století se objevily první reálné postupy, jak lépe využít denní svit posunutím času. Úplně poprvé v historii se tak stalo roku 1916, kdy letní čas zavedlo za první světové války Německo a Rakousko-Uhersko. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: clipart.com

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907