Cassini zkoumá Saturn již deset let. 30. června slaví historické jubileum

30.06.2014 - Martin Reichman

Už je to dekáda, co Cassini zkoumá planetu Saturn a jeho měsíce, především Titan


Reklama

Cassini je zjevně v dobré kondici, přestože již šestým rokem přesluhuje. Sonda, která je mnohými považována za technicky nejúspěšnější projekt NASA a ESA, přispěla k mnoha zásadním objevům.

Když v říjnu 1997 odstartovala z mysu Canaveral americká raketa Titan IV, která nesla Cassini k Saturnu, počítalo se s její životností zhruba do poloviny roku 2008. Po deseti letech zkoumání Saturnu sonda poslala k Zemi stovky gigabajtů vědeckých dat.

Na základě informací získaných z Cassini, bylo publikováno více než 3000 vědeckých prací. Sonda zásadním významem přispěla například k objevu vody na měsících Saturnu, nebo k zachycení tryskajících gejzírů z měsíce Enceladus. Cassini také pomohla vyřešit záhadu dvoubarevného měsíce Iapetus a přispěla také k objevu Saturnových měsíců. Před příletem Cassini jsme jich znali pouhých devatenáct, dnes jich je zaznamenáno více než šedesát.

Tip: Jak se rodila mise Cassini, přílet k Saturnu

Jediným limitem sondy, která se podle všeho těší dobé kondici je tak omezené množství paliva. Podle aktuálního plánu ukončí Cassini svou vesmírnou pouť v hustých vrstvách atmosféry Saturnu 15. září 2017. NASA tak chce předejít jejímu možnému dopadu na Titan či jiný měsíc, kde by mohla ohrozit předpokládané podmínky pro život.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907