Už je to dekáda, co Cassini zkoumá planetu Saturn a jeho měsíce, především Titan
Cassini je zjevně v dobré kondici, přestože již šestým rokem přesluhuje. Sonda, která je mnohými považována za technicky nejúspěšnější projekt NASA a ESA, přispěla k mnoha zásadním objevům.
Když v říjnu 1997 odstartovala z mysu Canaveral americká raketa Titan IV, která nesla Cassini k Saturnu, počítalo se s její životností zhruba do poloviny roku 2008. Po deseti letech zkoumání Saturnu sonda poslala k Zemi stovky gigabajtů vědeckých dat.
Na základě informací získaných z Cassini, bylo publikováno více než 3000 vědeckých prací. Sonda zásadním významem přispěla například k objevu vody na měsících Saturnu, nebo k zachycení tryskajících gejzírů z měsíce Enceladus. Cassini také pomohla vyřešit záhadu dvoubarevného měsíce Iapetus a přispěla také k objevu Saturnových měsíců. Před příletem Cassini jsme jich znali pouhých devatenáct, dnes jich je zaznamenáno více než šedesát.
Tip: Jak se rodila mise Cassini, přílet k Saturnu
Jediným limitem sondy, která se podle všeho těší dobé kondici je tak omezené množství paliva. Podle aktuálního plánu ukončí Cassini svou vesmírnou pouť v hustých vrstvách atmosféry Saturnu 15. září 2017. NASA tak chce předejít jejímu možnému dopadu na Titan či jiný měsíc, kde by mohla ohrozit předpokládané podmínky pro život.
NASA
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)