Cassini zkoumá Saturn již deset let. 30. června slaví historické jubileum

30.06.2014 - Martin Reichman

Už je to dekáda, co Cassini zkoumá planetu Saturn a jeho měsíce, především Titan


Reklama

Cassini je zjevně v dobré kondici, přestože již šestým rokem přesluhuje. Sonda, která je mnohými považována za technicky nejúspěšnější projekt NASA a ESA, přispěla k mnoha zásadním objevům.

Když v říjnu 1997 odstartovala z mysu Canaveral americká raketa Titan IV, která nesla Cassini k Saturnu, počítalo se s její životností zhruba do poloviny roku 2008. Po deseti letech zkoumání Saturnu sonda poslala k Zemi stovky gigabajtů vědeckých dat.

Na základě informací získaných z Cassini, bylo publikováno více než 3000 vědeckých prací. Sonda zásadním významem přispěla například k objevu vody na měsících Saturnu, nebo k zachycení tryskajících gejzírů z měsíce Enceladus. Cassini také pomohla vyřešit záhadu dvoubarevného měsíce Iapetus a přispěla také k objevu Saturnových měsíců. Před příletem Cassini jsme jich znali pouhých devatenáct, dnes jich je zaznamenáno více než šedesát.

Tip: Jak se rodila mise Cassini, přílet k Saturnu

Jediným limitem sondy, která se podle všeho těší dobé kondici je tak omezené množství paliva. Podle aktuálního plánu ukončí Cassini svou vesmírnou pouť v hustých vrstvách atmosféry Saturnu 15. září 2017. NASA tak chce předejít jejímu možnému dopadu na Titan či jiný měsíc, kde by mohla ohrozit předpokládané podmínky pro život.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti a koně

Poživatina: koňská kostní dřeň
Stáří: 50 000 let

Zřejmě nejstarší potravinou, která si zachovala jedlost až do současnosti, je mamutí maso. O konzumaci obrů z doby ledové sice nemáme potvrzené zprávy, nicméně se traduje, že vesničané v Rusku při náhodných objevech zvířecích torz uvězněných v ledu odřezávali zbytky masa a následně je jedli. Věrohodnější informace o nejstarším jídle se pak obvykle pojí s paleontologem Colemanem Williamsem, který si údajně připravil „svačinu“ z kuliček kostní dřeně, jež vydlabal z pozůstatků 50 tisíc let starého koně.

Zajímavosti

Přestože USA vstoupily do války na jaře 1917, o rok později se jich ve Francii ještě nenacházelo mnoho

Válka

Rajský plyn byl populární už v 19. století

Věda

Rádiový zdroj 3C58 v Mléčné dráze by ve skutečnosti mohla být kvarková hvězda.

Vesmír
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907