Části raket V2 se vyráběly i v okupovaném Československu. Naznačuje to nedávný objev z Anglie

I téměř 80 let po válce se mohou objevovat zajímavá fakta – nedávný průzkum v místě dopadu rakety V2 například naznačuje, že některé její části pocházely z okupovaného Československa

13.10.2021 - Stanislav Mihulka



Bratři Colin a Sean Welchovi se věnují „archeologii konfliktů“. Sami si říkají „Crater Locators“ a jejich specialitou jsou krátery vzniklé během 2. světové války. Nedávno zahájili vykopávky poblíž vesnice Platt, v hrabství Kent na jihovýchodě Anglie. Kolem půlnoci 14. února 1945 tam dopadla jedna z německých raket V2. 

Raketa měla mířit na Londýn, svůj cíl ale naštěstí minula. „Zbraň odplaty“, jak ji označoval nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels, tehdy naštěstí zničila jen sad a jedna stará paní si později stěžovala, že jí exploze rakety poškodila sluch. Podobný scénář ostatně nebyl úplně výjimečný. Nasazení raket V2 bylo víceméně vojenským fiaskem. Podle dostupných údajů zahynulo více lidí při výrobě těchto raket než při jejich operačním nasazení. Odhaduje se, že V2 usmrtily od 7. září 1944 přibližně devět tisíc Londýňanů, přičemž při jejich výrobě zahynulo zhruba 30 tisíc nuceně nasazených lidských otroků. Účinný byl snad jen jejich psychologický efekt. Létaly nadzvukovou rychlostí až 5 600 kilometrů za hodinu, přilétaly bez varování a nebylo proti nim obrany.

Stopy vedou do Československa 

V místě kráteru bratři Welchovi objevili přes 800 kilogramů kovových úlomků rakety, včetně velkých kusů spalovací komory raketového motoru. Teď je čeká mravenčí práce s konzervováním objevených částí. Pro jejich tým jde o v pořadí již šesté vykopávky místa dopadu rakety V2. Kromě toho již studovali desítky míst dopadů střel V1.

TIP: Technologie zrozené z války: Hitlerova tajná zbraň otevřela dveře do vesmíru

Výzkum bratrů Welchových přinesl kromě historických artefaktů i cenné poznatky. Ukázalo se, že rakety V2 ze závěrečného období války nebyly všechny vyrobeny v podzemních tunelech u Nordhausenu v pohoří Harz, jak si historici mysleli. Kódy na nalezených štítcích naznačují, že v Nordhausenu se rakety V2 zřejmě jen kompletovaly a jejich komponenty se vyráběly jinde – včetně tehdejšího okupovaného Československa.


Další články v sekci