Reklama


Čedžu: Ostrov vyhaslého žáru

31.01.2014 - Marek Telička


Reklama

Ostrov Čedžu patřící Jižní Koreji je jedinou autonomní oblastí tohoto státu a zároveň místem mimořádné přírodní krásy. Nachází se zde nejvyšší jihokorejská hora Halla-san, která sahá do výšky 1 950 metrů. Halla-san je dřímající sopka a vulkanického původu je i celý ostrov. Vznikl v průběhu mohutné erupce před zhruba dvěma miliony let a jeho dost velká část se od té doby měla možnost vyvíjet zcela nerušeně. Jde o takzvaný Gotjawalský les, jenž pokrývá plochu 224 km2. Za svůj nedotčený stav vděčí lávovité půdě, která znemožňuje zemědělské využití. Les má unikátní ekologii a je zdrojem podzemní vody pro půl milionu ostrovních obyvatel. Díky mimořádnému významu je od roku 2007 součástí Světového dědictví UNESCO.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

HMS Thetis | 1938–1943 | Velká Británie

Britská HMS Thetis je jednou z mála ponorek historie, jejíž osud zahrnuje hned dvě fatální katastrofy. První se odehrála v roce 1939 ještě před nasazením do akce: Během posledních testů se počítalo také s ponorem, manévr se ovšem nedařil. Při hledání příčiny se zjistilo, že do jedné z torpédových komor nenatéká voda, nicméně snaha problém vyřešit vyústila v pohromu – komorou, kterou technici uvolnili, se dovnitř začala nekontrolovatelně valit voda. Ponorka nakonec klesla na dno a 99 ze 104 členů posádky se utopilo nebo udusilo. Stroj se však podařilo vylovit a opět nasadit do akce pod názvem HMS Thunderbolt. Sloužil až do roku 1943, kdy ho nedaleko Sicílie zničily hlubinné nálože italské korvety Cicogna – a tentokrát již smrti na palubě neunikl nikdo. 

Zajímavosti
Revue

Pro humor nezbýval v „Dikobrazu“ v roce 1953 prostor, zato politických hesel a angažovaných článků přibývalo.

Historie

Nedobrou prognózu mají do budoucna velké šelmy a také řada primátů. Orangutani nebo kahau nosatí by však na Borneu mohli přežít, pokud se podaří stávající situaci zvrátit.

Příroda

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi (vlevo) a otevřená hvězdokupa Plejády se již na první pohled liší počtem hvězd

Vesmír

Rakovina děložního čípku a virus HPV

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907