Čedžu: Ostrov vyhaslého žáru

31.01.2014 - Marek Telička


Reklama

Ostrov Čedžu patřící Jižní Koreji je jedinou autonomní oblastí tohoto státu a zároveň místem mimořádné přírodní krásy. Nachází se zde nejvyšší jihokorejská hora Halla-san, která sahá do výšky 1 950 metrů. Halla-san je dřímající sopka a vulkanického původu je i celý ostrov. Vznikl v průběhu mohutné erupce před zhruba dvěma miliony let a jeho dost velká část se od té doby měla možnost vyvíjet zcela nerušeně. Jde o takzvaný Gotjawalský les, jenž pokrývá plochu 224 km2. Za svůj nedotčený stav vděčí lávovité půdě, která znemožňuje zemědělské využití. Les má unikátní ekologii a je zdrojem podzemní vody pro půl milionu ostrovních obyvatel. Díky mimořádnému významu je od roku 2007 součástí Světového dědictví UNESCO.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907