Čekání na výbuch guatemalského vulkánu se vyplatilo

14.03.2015 - Martin Reichman


Reklama

Mnoho dnů a hodin strávil Diego Rizzo čekáním na erupci ohnivé sopky Volcán de Fuego v Guatemale. Dlouhé čekání trpělivého fotografa ale nakonec bylo odměněno. Ve vzduchu bylo nejdříve cítit elektrizující napětí, které kolem půlnoci přerušil ohlušující výbuch. Po stranách sopky téměř okamžitě začala proudit stékající žhavá láva a k hvězdnému nebi se vyvalil dým z jícnu kaldery. V pozadí sopky jsou vidět světla nedalekého města Escuintla. V kontrastu s dramatem vybuchujícího vulkánu působí hvězdné nebe nevzrušeným nekonečným klidem. Hvězdná obloha nad Guatemalou zde odhaluje souhvězdí Plachet, Létajících ryb, Malíře, Mečouna a také souhvězdí Sítě.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Diego Rizzo

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907