Čelenka svatého Václava opět září

03.04.2013 - Redakce

Čelenka zdobící lebku svatého Václava se opět blyští v plné kráse. Náročnou profesionální opravu stihli odborníci dokončit krátce před tím, než do katedrály dorazil nový český prezident

Lebka -<p>Současné vojenské helmy jsou vlastně neprůstřelnými štíty. Co kdyby ale navíc dokázaly zahnat pocit únavy?</p>
Lebka -

Současné vojenské helmy jsou vlastně neprůstřelnými štíty. Co kdyby ale navíc dokázaly zahnat pocit únavy?


Reklama

Ozdoba trvale spočívající na světcově lebce byla profesionálně vyčištěna v laboratoři a poté umístěna v novogotickém hlavním oltáři katedrály sv. Víta na Pražském hradě vedle relikvií dalších svatých.

Lebku svatého Václava nezdobí koruna (jak bývá často chybně uváděno), která je součástí korunovačních klenotů, ale čelenka. Společně s podstavcem ji vyrobila firma Grünfeld podle návrhu architekta a designéra Josefa Fanty v roce 1929, při příležitosti tisícího svatováclavského výročí. Její ústřední motiv tvoří svatováclavská orlice, ze stran zdobená ornamenty z malachitu a perel. Do čelenky jsou pak vsazeny vzácné kameny – zelené chrysoprasy a modré lapis lazuli, po stranách visí ozdoby z českých granátů. Čelenka je vyrobena z osmnáctikarátového zlata obsahujícího 25 % stříbra a mědi.

Nyní bylo nutné z ní odstranit oxidační vrstvy stříbra, opravit zámky pro zlaté závěsy a vyměnit prověšené nitě, na nichž byly navléknuty české granáty. Do laboratoře putovala rovněž poduška, na níž lebka odpočívá, aby byla očištěna od všech potenciálních plísní. Celá oprava, která se cenově pohybovala v řádech desetitisíců korun, tak restaurátorovi Norbertu Riegelovi trvala jeden měsíc.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907