Cenné látky z hajní rostliny vypěstovány v laboratoři

11.09.2015 - Stanislav Mihulka

Výrobu cenných látek z planě rostoucích rostlin lze přenést do běžně pěstovaných rostlin


Reklama

Často slýcháváme, že příroda je zdrojem cenných látek, které lze využít například k léčbě závažných onemocnění nebo třeba jako zdroj nových antibiotik. Potíž je v tom, že takové látky mohou být objeveny v planě rostoucích, vzácných nebo dokonce kriticky ohrožených druzích.

V takovém případě nabízejí pomocnou ruku genetické modifikace. Vědcům se nedávno podařilo přenést genetický aparát nezbytný k výrobě běžně používaného léku proti rakovině, který se získává z planě rostoucí hajní rostliny noholistu štítnatého (Podophyllum peltatum), do laboratorních rostlin tabáku.

Tabák lze velmi snadno pěstovat ve velkém a vědci doufají, že se jim časem povede přenést výrobu těchto látek do kvasinek. S kvasinkami by pak bylo možné zahájit průmyslovou výrobu potřebných léků.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Stanford University, Science

  • Zdroj fotografií: Valis55 / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907