Cerénský klenot: Tajemství mayských Pompejí

05.01.2015 - redakce 100+1

Mayové kdysi ovládali celou Střední Ameriku a dodnes po nich nacházíme řadu ohromujících památek. Jedna z nich však představuje skutečný unikát: naleziště u vesnice Joya de Cerén

<p>Díky nalezišti Joya de Cerén zapsanému i na seznam UNESCO se dozvídáme, jak bydleli nebo co jedli obyčejní Mayové.</p>

Díky nalezišti Joya de Cerén zapsanému i na seznam UNESCO se dozvídáme, jak bydleli nebo co jedli obyčejní Mayové.


Reklama

Střední Amerika je archeologickými památkami doslova posetá – najdeme je v Mexiku, Hondurasu, Salvadoru nebo Belize. Pyramidy, katakomby a dechberoucí paláce ovšem sloužily především jako místa konání náboženských rituálů a slavností. A jelikož se i veškeré dobové písemnosti týkají výlučně šlechty, historikové dlouhou dobu nevěděli prakticky nic o životě obyčejných Mayů.

V roce 1976 však jistý bagrista objevil v západním Salvadoru hluboko pod úrovní terénu opravdový unikát – dokonale zakonzervovanou starobylou vesnici Joya de Cerén starou čtrnáct století

Ze života chudých 

„Joya de Cerén je jediné místo na světě, které nám něco řekne o životě obyčejných zemědělců. Našli jsme tu zachované celé domy i ulice,“ vysvětluje místní průvodce Jesús Martínez. Vesnice přitom mohla skončit jako tisíce jiných – prostě by se rozpadla na prach. V tom ale dějinám zabránila živelní katastrofa, která místo postihla v roce 590.

Nenápadná vesnička obývaná zemědělci už kolem roku 1200 př. n. l. totiž ležela na úpatí tehdy aktivní sopky Caldera. Výbuch zastihl místní na sklonku dne, těsně po večeři. Vystrašení obyvatelé museli před běsnícím živlem okamžitě utéct, a nechali tedy vše, jak bylo. „Zůstaly tu prostřené stoly, takže ze zbytků v miskách dokonce víme, co tvořilo kromě kukuřice běžnou součást jídelníčku. Obyvatelé zde nechali i všechna zvířata – muselo to tedy být velmi dramatické,“ dodává Martínez. 

Vesnici krátce po výbuchu přikryla několikametrová vrstva jemného sopečného prachu, který vše dokonale zakonzervoval. Pro archeology tak mají tyto „mayské Pompeje“ nedocenitelnou hodnotu. 

Dům šamanky chátrá 

Odborníci již stačili zjistit, že každé mayské obydlí sestávalo ze tří oddělených budov: obývací, hospodářské a kuchyně. Domy spočívaly na hliněných vypálených základech a střechu pokrývaly dřevěné došky. Mayové ovšem obývali své příbytky pouze několik let a poté si stavěli nové. K úchvatným objevům patří i místní sauna nebo dům šamanky dokládající, jak významné postavení měly v té době mayské ženy. Mnohá překvapení vzácného naleziště však na své odhalení teprve čekají – archeologové dosud odkryli jen asi 10 % areálu. Potýkají se při tom s vážným problémem: domy z hlíny se na vzduchu rozpadají a neexistuje technologie, která by je dokázala optimálně zakonzervovat. V odkrývání dalších částí komplexu tudíž zatím nelze pokračovat. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přistání na letišti Courchevel je možné pouze se speciální licencí – jde o páté nejnebezpečnější letiště světa.

Zajímavosti

Současné kombajny váží desítky tun a velice zatěžují půdu na polích, což ohrožuje jejich úrodu.

Věda
Reklama

Konstelace satelitů Swarm

Vesmír

Eisenhower považoval za nejlepšího německého velitele Gerda von Rundstedta (zcela vlevo).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907