Objekt, který se loni prohnal kolem černé díry v centru Mléčné dráhy, možná nebyl oblak prachu. Mohlo jít o hvězdy.
Rentgenová observatoř Chandra zaznamenala neočekávanou aktivitu černé díry Sagittarius A*, nacházející se v centru naší Galaxie. Přestože jasné vysvětlení pro nárůst záření v nízkém, středním i vysokoenergetickém rentgenovém spektru vědci zatím nemají, připisují tuto událost průchodu tajemného prachového oblaku G2 z května minulého roku. Loňská pozorování přitom žádnou zvýšenou aktivitu „naší“ černé díry nezaznamenala.
Astronomové proto nyní přehodnocují své původní předpoklady. Objekt, který byl původně považován za shluk prachu a plynu, totiž během svého průchodu v blízkosti černé díry Sagittarius A* nijak významně nezměnil svůj tvar. Předpokládalo se přitom, že slapové působení v této oblasti s velmi silným gravitačním polem, roztrhá oblak na kusy. Část hmoty měla dokonce skončit ve chřtánu černé díry. Je tedy možné, že se nejednalo o prachový oblak ale o hvězdu, nebo dokonce několik hvězd ukrytých v prachovém kokonu.
chandra.harvard.edu
HistoriePočátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaMalý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz Yanten, CC BY 4.0)
VálkaRepublic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)