Černá, která je opravdu černá: Nejtmavší materiál světa

24.07.2014 - Jan Miklín

Materiál černý tak hluboce, že pohledem nepoznáte, zda jde o plochu nebo trojrozměrný útvar, vytvořili vědci z uhlíkových nanotrubiček. Vantablack pohltí 99,965 % viditelného spektra


Reklama

Trubičky, které strukturu látky tvoří, jsou deset tisíckrát tenčí, než lidský vlas. Mají tedy tak malý průměr, že se do nich nedostanou ani fotony. Pro srovnání, čerstvý asfalt odráží 4 % světla (a brzy již celou desetinu) a uhlí se málokdy dostane pod 0,5 %.

Astronomové i armáda

Ben Jensen, technický  ředitel firmy Surrey Nanosystems popisuje zážitek z pohledu na opravdovou černou takto: „Očekáváte, že uvidíte nějaký tvar, strukturu, ale jediné co lze vidět, je čerň jako při pohledu do hluboké díry. Je to hodně zvláštní.“ Materiál „roste“ na hliníkové fólii za nízkých teplot, díky čemuž je – na rozdíl od předešlých superčerných fólií – použitelný i ve spojení s citlivou elektronikou.

A praktické využití? Kromě vtípků s něčím, co vypadá jako nic, se nabízí zejména astronomie (kalibrace citlivých kamer teleskopů) nebo vojenství, jemuž přijde vhod i mimořádná pevnost v tahu a tepelná vodivost. Na výrobu oblečení je Vantablack příliš drahý, ale někomu by určitě přišel vhod: „Nešly by rozeznat žádné tvary, bylo by to, jakoby světlo procházelo skrze vás,“ říká Ben Jensen.

  • Zdroj textu:

    iflscience.com

  • Zdroj fotografií: Surrey NanoSystems

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907