Černá, která je opravdu černá: Nejtmavší materiál světa

24.07.2014 - Jan Miklín

Materiál černý tak hluboce, že pohledem nepoznáte, zda jde o plochu nebo trojrozměrný útvar, vytvořili vědci z uhlíkových nanotrubiček. Vantablack pohltí 99,965 % viditelného spektra


Reklama

Trubičky, které strukturu látky tvoří, jsou deset tisíckrát tenčí, než lidský vlas. Mají tedy tak malý průměr, že se do nich nedostanou ani fotony. Pro srovnání, čerstvý asfalt odráží 4 % světla (a brzy již celou desetinu) a uhlí se málokdy dostane pod 0,5 %.

Astronomové i armáda

Ben Jensen, technický  ředitel firmy Surrey Nanosystems popisuje zážitek z pohledu na opravdovou černou takto: „Očekáváte, že uvidíte nějaký tvar, strukturu, ale jediné co lze vidět, je čerň jako při pohledu do hluboké díry. Je to hodně zvláštní.“ Materiál „roste“ na hliníkové fólii za nízkých teplot, díky čemuž je – na rozdíl od předešlých superčerných fólií – použitelný i ve spojení s citlivou elektronikou.

A praktické využití? Kromě vtípků s něčím, co vypadá jako nic, se nabízí zejména astronomie (kalibrace citlivých kamer teleskopů) nebo vojenství, jemuž přijde vhod i mimořádná pevnost v tahu a tepelná vodivost. Na výrobu oblečení je Vantablack příliš drahý, ale někomu by určitě přišel vhod: „Nešly by rozeznat žádné tvary, bylo by to, jakoby světlo procházelo skrze vás,“ říká Ben Jensen.

  • Zdroj textu:

    iflscience.com

  • Zdroj fotografií: Surrey NanoSystems

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907