Černá, která je opravdu černá: Nejtmavší materiál světa

24.07.2014 - Jan Miklín

Materiál černý tak hluboce, že pohledem nepoznáte, zda jde o plochu nebo trojrozměrný útvar, vytvořili vědci z uhlíkových nanotrubiček. Vantablack pohltí 99,965 % viditelného spektra


Reklama

Trubičky, které strukturu látky tvoří, jsou deset tisíckrát tenčí, než lidský vlas. Mají tedy tak malý průměr, že se do nich nedostanou ani fotony. Pro srovnání, čerstvý asfalt odráží 4 % světla (a brzy již celou desetinu) a uhlí se málokdy dostane pod 0,5 %.

Astronomové i armáda

Ben Jensen, technický  ředitel firmy Surrey Nanosystems popisuje zážitek z pohledu na opravdovou černou takto: „Očekáváte, že uvidíte nějaký tvar, strukturu, ale jediné co lze vidět, je čerň jako při pohledu do hluboké díry. Je to hodně zvláštní.“ Materiál „roste“ na hliníkové fólii za nízkých teplot, díky čemuž je – na rozdíl od předešlých superčerných fólií – použitelný i ve spojení s citlivou elektronikou.

A praktické využití? Kromě vtípků s něčím, co vypadá jako nic, se nabízí zejména astronomie (kalibrace citlivých kamer teleskopů) nebo vojenství, jemuž přijde vhod i mimořádná pevnost v tahu a tepelná vodivost. Na výrobu oblečení je Vantablack příliš drahý, ale někomu by určitě přišel vhod: „Nešly by rozeznat žádné tvary, bylo by to, jakoby světlo procházelo skrze vás,“ říká Ben Jensen.

  • Zdroj textu:

    iflscience.com

  • Zdroj fotografií: Surrey NanoSystems

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ministr Herbert odmítl Maryinu nabídku pomoci zraněným mimo jiné kvůli její tmavé pleti.

Zajímavosti

Ve Švédsku postavili nejmenší pobočku McDonald’s. Slouží jako nápaditý včelí úl.

Revue

Jeden z největších druhů australských mravenců, buldočí mravenec druhu Myrmecia pyriformis s ulovenou včelou. Mravenci svou kořist nejprve sevřou svými mohutnými kusadly a po té jí uštědří smrtící žihadlo.

Příroda

Exokomety u hvězdy Beta Pictoris

Vesmír

Ve starověkém Římě mělo otroctví nejprve patriarchální povahu. Spolu s rozvojem státu však došlo i ke změně chápání postavení otroka z neplnoprávného člověka na živou věc. 

Historie

HyQReal utáhne třítunové letadlo

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907