Černé brýle nepomohou. Facebook vás pozná, i když se maskujete

25.06.2015 - Stanislav Mihulka

Před umělou inteligencí už se tak snadno neschováte


Reklama

Umělé inteligence se učí rozpoznávat osoby a díky pokroku ve vývoji strojového vidění v tom jsou stále lepší a lepší. Poznat něčí obličej už pro ně není příliš velký problém. A vývojáři umělé inteligence Facebook teď vymysleli experimentální algoritmus, který rozpozná člověka na fotografii, i když mu není dobře vidět do obličeje.

I když není vidět obličej, stále ještě zůstává mnoho charakteristických znaků, které mohou člověka prozradit. Neurální síť strojová inteligence může prostudovat vlasy, oblečení, tvar postavy nebo postoj, který analyzovaná osoba zaujímá.

Badatelé učili svoji neurální síť poznávat lidi na více než 40 tisících veřejně dostupných fotografiích z Facebooku, přičemž na některých bylo vidět lidem do tváře a na některých ne. Výsledný algoritmus dokáže rozpoznat člověka podle snímku bez dobře viditelného obličeje s přesností na 83 procent. Velmi snadno prý pozná třeba šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, který téměř vždy nosí šedivé triko.

  • Zdroj textu:

    NewScientist

  • Zdroj fotografií: Rootology / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Letecký most do Západního Berlína - americký letoun se chystá přistát na letišti Tempelhof, snímek z období blokády města z roku 1948.

Historie

Když se elektromobily nemohou nabíjet z rozvodné sítě, může energie jet za nimi – díky mobilním stanicím.

Věda

Planeta K2-315b je příliš horká na to, aby na ní mohl existovat život pozemského typu.

Vesmír

Istrijské městečko Motovun je samo o sobě krásným místem. Lanýže jsou jen jedním z dalších lákadel.

Zajímavosti

Plejtvákovec šedý dosahuje délky 12-15 metrů, přičemž zaznamenané maximum je 15,5 metru. Hmotnost se pohybuje v průměru mezi 25 a 28 tunami, maximum je 40 tun.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907