Červí upíři: Pijavky mohou zachránit přišívaný prst

17.06.2013 - Jaroslav Petr

Pijavka lékařská (Hirudo medicinalis) získala své vědecké jméno díky staletím věrných služeb v medicíně. A lékařům pomáhají dodnes

<p>Ve Varšavě si vybudovala zpravodajskou síť a dodávala Spojencům přes polské odbojáře řadu informací.</p>

Ve Varšavě si vybudovala zpravodajskou síť a dodávala Spojencům přes polské odbojáře řadu informací.


Reklama

Praktiky středověkých felčarů měly k modernímu lékařství daleko. Ranhojiči přikládali pacientům pijavky, protože věřili, že je třeba zbavit nemocného nadbytečné krve. Stále dokonalejší poznávání zákonitostí fungování lidského těla však zařadilo pouštění žilou a přikládání pijavek mezi šarlatánské praktiky. Pijavice se přesto nedočkaly úplného zatracení. Tito jednoduší červi jsou k sání krve dokonale uzpůsobení. Když se přisají k oběti, vyloučí do rány látky tišící bolest. Člověk tak ani nezjistí, že mu pijavka pouští žilou. Další látky ze slin pijavky vyvolají roztažení cév v okolí rány a zajistí vydatný přítok krve. Aby se rána neucpávala, vylučuje pijavka hirudin bránící srážení krve. Mnohé z těchto molekul se staly základem pro moderní léčiva a užívají se při nejrůznějších chorobách a zraněních. Vyrábějí se v moderních farmaceutických provozech, často i za přispění bakterií s podstrčeným genem pijavky. Ani samotné pijavky lékařské nevyklidily pole medicíny. Skutečný comeback slaví od 80. let, kdy se začaly šířeji uplatňovat mikrochirurgické operace.

Pijavice zachraňují prst

Když lékaři přišijí člověku zpátky uříznutý prst, musí spravit kosti, svaly, šlachy a tepny. Nejvíc práce ale mají s žílami, jež odvádějí krev z prstu pryč. Jejich stěny jsou jemnější a průřez menší než u tepny. Porucha žilného řečiště má vážné následky. Tepny sice přivádějí do prstu krev, ale její odtok vázne. Pokud se jej nepovede obnovit, prst odumře. V některých nemocnicích dostávají nadbytečnou krev z prstu pomocí pijavic. Bývá to obvykle to poslední, k čemu se lékaři odhodlají, když všechny ostatní metody selžou. Ale někdy jsou výsledky překvapivě dobré. Podle chirurgů nejde zdaleka jen o odstranění hromadící se krve, které pijavice neodsají z prstu více než dvě čajové lžičky. Pak jsou syté a odpadnou. V krevním oběhu operovaného prstu ale i pak kolují látky potlačující srážení krve a vydrží čistit ucpávající se žíly a žilky až 48 hodin. To stačí, aby pacient a jeho prst překonali nejhorší krizi.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907