Červí upíři: Pijavky mohou zachránit přišívaný prst

17.06.2013 - Jaroslav Petr

Pijavka lékařská (Hirudo medicinalis) získala své vědecké jméno díky staletím věrných služeb v medicíně. A lékařům pomáhají dodnes

<p>Ve Varšavě si vybudovala zpravodajskou síť a dodávala Spojencům přes polské odbojáře řadu informací.</p>

Ve Varšavě si vybudovala zpravodajskou síť a dodávala Spojencům přes polské odbojáře řadu informací.


Reklama

Praktiky středověkých felčarů měly k modernímu lékařství daleko. Ranhojiči přikládali pacientům pijavky, protože věřili, že je třeba zbavit nemocného nadbytečné krve. Stále dokonalejší poznávání zákonitostí fungování lidského těla však zařadilo pouštění žilou a přikládání pijavek mezi šarlatánské praktiky. Pijavice se přesto nedočkaly úplného zatracení. Tito jednoduší červi jsou k sání krve dokonale uzpůsobení. Když se přisají k oběti, vyloučí do rány látky tišící bolest. Člověk tak ani nezjistí, že mu pijavka pouští žilou. Další látky ze slin pijavky vyvolají roztažení cév v okolí rány a zajistí vydatný přítok krve. Aby se rána neucpávala, vylučuje pijavka hirudin bránící srážení krve. Mnohé z těchto molekul se staly základem pro moderní léčiva a užívají se při nejrůznějších chorobách a zraněních. Vyrábějí se v moderních farmaceutických provozech, často i za přispění bakterií s podstrčeným genem pijavky. Ani samotné pijavky lékařské nevyklidily pole medicíny. Skutečný comeback slaví od 80. let, kdy se začaly šířeji uplatňovat mikrochirurgické operace.

Pijavice zachraňují prst

Když lékaři přišijí člověku zpátky uříznutý prst, musí spravit kosti, svaly, šlachy a tepny. Nejvíc práce ale mají s žílami, jež odvádějí krev z prstu pryč. Jejich stěny jsou jemnější a průřez menší než u tepny. Porucha žilného řečiště má vážné následky. Tepny sice přivádějí do prstu krev, ale její odtok vázne. Pokud se jej nepovede obnovit, prst odumře. V některých nemocnicích dostávají nadbytečnou krev z prstu pomocí pijavic. Bývá to obvykle to poslední, k čemu se lékaři odhodlají, když všechny ostatní metody selžou. Ale někdy jsou výsledky překvapivě dobré. Podle chirurgů nejde zdaleka jen o odstranění hromadící se krve, které pijavice neodsají z prstu více než dvě čajové lžičky. Pak jsou syté a odpadnou. V krevním oběhu operovaného prstu ale i pak kolují látky potlačující srážení krve a vydrží čistit ucpávající se žíly a žilky až 48 hodin. To stačí, aby pacient a jeho prst překonali nejhorší krizi.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907