Česká stopa v Cizinecké legii (2): Plukovník Otto Wagner a kapitán Pavel Knihař

16.07.2015 - Tomáš Králík

Následujcí text je věnován dalším dvěma českým příslušníkům Cizinecké legie - Otto Wagnerovi a Pavlu Knihařovi


Reklama

Dalším, koho špatná situace v Československu vyhnala až do cizinecké legie, se stal Otto Wagner (1902–1974). V hodnosti kapitána československé armády utekl roku 1939 do Francie. Po evakuaci do Anglie velmi kritizoval Edvarda Beneše a vedení exilového odboje. Proto raději odešel z československé armády a vstoupil do cizinecké legie.

Předchozí část: Generál Josef Šnejdárek a major Karel Hora

Bojoval u Bir Hakeimu, kde například při nočním úniku z obklíčení probodl německého seržanta, který se mu postavil do cesty. U El Alameinu prodělal těžké zranění nohy, které ho na delší dobu vyřadilo ze služby. Jako zkušený skaut neustále prosazoval heslo „Buď připraven“. Proto pořád nutil své vojáky i důstojníky, aby si pečlivě kontrolovali výzbroj a výstroj.

Věčný rebel

Sám k tomu říkal: „Každý důstojník mého praporu musí mít dvě pistole – jednu jako obvykle u pasu v koženém pouzdře, druhou v pouzdře pod paží, zapalovač, také krabičku sirek, plnicí pero a tužku, alespoň metr pořádného provazu, dva kapesníky, dva kapesní nože v různých kapsách – jeden velký a jeden malý – notýsek, volné papíry a konečně i klozet papír.“

V červnu 1945 se stal rytířem Řádu čestné legie a rozhodl se opustit cizineckou legii. Vrátil se do rodné Prahy. Jelikož opět cítil nespokojenost s prezidentem Benešem, vstoupil do Komunistické strany Slovenska (KSS). Po roce 1948 však prohlédl, že se komunisté chovají jinak, než hlásali před volbami. Roku 1951 byl na nátlak sovětských poradců propuštěn do penze.

O dva roky později Wagnera zatkli a odsoudili ke dvěma letům vězení za „hromadění zbraní a za navádění k pokusu o útěk“. Po propuštění se živil jako pomocný dělník a dostal zákaz pobytu v Praze. Komunistický režim mu aspoň povolil vycestovat roku 1967 do Francie na oslavy 25. výročí bitvy u Bir Hakeimu. Zde se mu dostalo zasloužené pozornosti a úcty. V roce 1974 Wagner zemřel a po dvou letech byla jeho urna dopravena do Francie. Stejně jako mnoho dalších druhů leží v Památníku cizinecké legie v Puyloubier ve Francii.

Antikomunistický legionář

Komunistický režim ztrpčoval život i Pavlu Knihařovi (*1931). Když byl malý, tak se jeho rodina často stěhovala, než se usadila v Praze. Po nástupu bolševického režimu v roce 1948 založil ilegální skupinu „Svaz svobodných studentů“ a vydával protikomunistický časopis.

Brzy přišlo nevyhnutelné zatčení a následné tvrdé výslechy. Příslušníci STB mladého Pavla tvrdě zmlátili, ale pro nízký věk propustili. Z vlasti svírané diktaturou raději v létě 1948 emigroval. V Německu se dostal do náborové kanceláře Francouzské cizinecké legie. Od tohoto roku je až dodnes úzce spjat s tímto elitním vojskem.

Po absolvování výcviku v severní Africe byl jako mnoho tehdejších dobrovolníků poslán do pekla indočínské války. Zde se ukázal být velice schopným vojákem a do konce vietnamského tažení si vysloužil tři válečné kříže. V letech 1956–1962 bojoval v Alžírsku, následně sloužil u různých jednotek, až se stal v 70. letech velitelem pracovní roty cizinecké legie na atolu Mururoa v Pacifiku.

V červenci 1978 ukončil službu v hodnosti kapitána. V roce 2009 byl dekorován titulem komandéra Čestné legie. Dodnes žije v pevném zdraví nedaleko francouzské Marseille. V roce 2013 mu v České republice vyšla kniha „Legie – můj život“

Reklama

  • Zdroj textu:

    VOJSKA - Francouzská cizinecká legie

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907