Cesta pod hladinou Baltského moře: Kodaň a Malmö spojuje unikátní most

16.09.2015 - redakce 100+1


Reklama

Dánskou metropoli Kodaň a švédské přístavní město Malmö spojuje od roku 2000 unikátní dopravní tepna. Most přes úžinu Öresund je druhým největším pevným mostem na světě. Celý přejezd měří 16 kilometrů a tvoří jej 430 metrů dlouhý, uměle vytvořený poloostrov, na který navazuje přes 3,5 kilometrů dlouhý tunel, vedoucí 10 m pod vodou. Další, 4 kilometry dlouhý umělý ostrov a na něj navazující 7 845 metrů dlouhý most, pak ústí na Skandinávském poloostrově. Jeho hlavní část, s mezerou pro lodě, je zavěšená na dvou 204 metrů vysokých pylonech. Vlastní most je dvoupatrový - horní patro slouží automobilové dopravě, ve spodním patře jezdí vlaky rychlostí až 130 kilometrů v hodině. Díky tomuto spojení trvá cesta z Malmö do Kodaně pouhých 35 minut.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907