Cesta pod hladinou Baltského moře: Kodaň a Malmö spojuje unikátní most

16.09.2015 - redakce 100+1


Reklama

Dánskou metropoli Kodaň a švédské přístavní město Malmö spojuje od roku 2000 unikátní dopravní tepna. Most přes úžinu Öresund je druhým největším pevným mostem na světě. Celý přejezd měří 16 kilometrů a tvoří jej 430 metrů dlouhý, uměle vytvořený poloostrov, na který navazuje přes 3,5 kilometrů dlouhý tunel, vedoucí 10 m pod vodou. Další, 4 kilometry dlouhý umělý ostrov a na něj navazující 7 845 metrů dlouhý most, pak ústí na Skandinávském poloostrově. Jeho hlavní část, s mezerou pro lodě, je zavěšená na dvou 204 metrů vysokých pylonech. Vlastní most je dvoupatrový - horní patro slouží automobilové dopravě, ve spodním patře jezdí vlaky rychlostí až 130 kilometrů v hodině. Díky tomuto spojení trvá cesta z Malmö do Kodaně pouhých 35 minut.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ženské a mužské mozky se v průběhu orgasmu chovají téměř stejně. Skenování mozků pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) a magnetické resonance (MR) ukázalo, že rozsáhlé oblasti mozkové kůry během orgasmu dočasně utlumí svou aktivitu.

Zajímavosti

Úchvatné barvy kolibříka žlutohrdlého (Chrysolampis mosquitus) vyniknou zejména při čelním pohledu.

Příroda
Historie

Obrázek zachycuje pohled na planetu Proxima b, která obíhá kolem hvězdy Proxima Centauri, Sluneční soustavě nejbližší sousední hvězdy. Na obloze, na obrázku nahoře vpravo od Proximy, je patrná rovněž dvojhvězda Alfa Centauri AB

Vesmír
Zajímavosti

„Pekelný mravenec“ Ceratomyrmex ellenbergeri lovící příbuzného švábů Caputoraptor elegans.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907