Cesta pod hladinou Baltského moře: Kodaň a Malmö spojuje unikátní most

16.09.2015 - redakce 100+1


Reklama

Dánskou metropoli Kodaň a švédské přístavní město Malmö spojuje od roku 2000 unikátní dopravní tepna. Most přes úžinu Öresund je druhým největším pevným mostem na světě. Celý přejezd měří 16 kilometrů a tvoří jej 430 metrů dlouhý, uměle vytvořený poloostrov, na který navazuje přes 3,5 kilometrů dlouhý tunel, vedoucí 10 m pod vodou. Další, 4 kilometry dlouhý umělý ostrov a na něj navazující 7 845 metrů dlouhý most, pak ústí na Skandinávském poloostrově. Jeho hlavní část, s mezerou pro lodě, je zavěšená na dvou 204 metrů vysokých pylonech. Vlastní most je dvoupatrový - horní patro slouží automobilové dopravě, ve spodním patře jezdí vlaky rychlostí až 130 kilometrů v hodině. Díky tomuto spojení trvá cesta z Malmö do Kodaně pouhých 35 minut.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rorschach chtěl svým testem odhalovat schizofrenii, tedy duševní nemoc související se selháváním myšlenkových procesů a sníženým vnímáním emocí.

Zajímavosti

Svobodné zednářství

Historie

Pozemní personál britského a francouzského letectva si krátí dlouhou chvíli u krytu s nápisem upomínajícím na adresu britských premiérů

Válka

Umělá inteligence značně vylepší provoz satelitů pro dálkový průzkum Země.

Vesmír

Bakteriální kultury v experimentu

Věda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907