Cesta pod hladinou Baltského moře: Kodaň a Malmö spojuje unikátní most

16.09.2015 - redakce 100+1


Reklama

Dánskou metropoli Kodaň a švédské přístavní město Malmö spojuje od roku 2000 unikátní dopravní tepna. Most přes úžinu Öresund je druhým největším pevným mostem na světě. Celý přejezd měří 16 kilometrů a tvoří jej 430 metrů dlouhý, uměle vytvořený poloostrov, na který navazuje přes 3,5 kilometrů dlouhý tunel, vedoucí 10 m pod vodou. Další, 4 kilometry dlouhý umělý ostrov a na něj navazující 7 845 metrů dlouhý most, pak ústí na Skandinávském poloostrově. Jeho hlavní část, s mezerou pro lodě, je zavěšená na dvou 204 metrů vysokých pylonech. Vlastní most je dvoupatrový - horní patro slouží automobilové dopravě, ve spodním patře jezdí vlaky rychlostí až 130 kilometrů v hodině. Díky tomuto spojení trvá cesta z Malmö do Kodaně pouhých 35 minut.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia, Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě

Věda
Historie
Vesmír

Welwitschie podivná je jediným rostlinným druhem svého rodu. Tato dvoudomá rostlina má většinou pouze dva protilehlé, stále dorůstající listy.

Příroda

Nebeská houpačka 

kategorie: Křídla | kde: Rakousko | autor: Philip Platzer

Každé dítě se chce houpat výš a ještě výš, až se nohama dotkne nebe. Marco Fürst to dotáhl nejdál, když se 1 500–2 000 metrů nad zemí zhoupl na stometrové lanové houpačce zavěšené na horkovzdušném balonu.

Revue

U rostlinných přípravků úřady nevyžadují před jejich uvedením na trh klinické testy účinnosti.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907