Četné lesní požáry v Indonésii uvolňují gigatuny oxidu uhličitého

04.11.2015 - Stanislav Mihulka

V indonéských pralesích zuří požáry, které spalují i rašelinu a uvolňují uhlík pohřbený tisíce let


Reklama

Letos mají v Indonésii sezónu lesních požárů. Zuří jich tam desítky tisíc, hlavně na Sumatře, Papui a v oblasti Kalimantanu na Borneu.

Výsledkem je katastrofální znečištění ovzduší ohromného rozsahu. Požáry jsou vážnou hrozbou i pro cenné druhy, kterých jsou zdejší pralesy plné. A katastrofou je i uvolňování velikého množství oxidu uhličitého.

Podle odhadů vědců se z letošních indonéských požárů zatím uvolnilo kolem 1,6 gigatuny oxidu uhličitého. Problém je hlavně v tom, že tam hoří i rašelina, která se ukládala tisíce let, a přitom se uvolňuje uložený uhlík.

V Indonésii nejsou požáry tropických lesů nic výjimečného. Když se ale projevuje klimatický jev El Niño, jako právě letos, tak to doopravdy stojí za to.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist

  • Zdroj fotografií: Amirin / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907