Chaos na Plutu: Hubble odhalil nepředvídatelné chování jeho měsíců

04.06.2015 - Martin Reichman

Jistota, že každé ráno vyjde slunce a večer je na obloze vystřídá měsíc, na Plutu zdá se až tak úplně neplatí


Reklama

Východy a západy Slunnce, stejně jako pohyb Měsíce, dokážeme na Zemi předpovídat s vysokou přesností na desítky a stovky let. Na Plutu ale nic takového neplatí. Jak ukazují nová pozorování Hubbleova vesmírného teleskopu, na oběžné dráze Pluta panuje pořádný chaos.

Měsíc nebo Pluto 2

Kolem Pluta krouží pět přirozených satelitů – Charon, Nix, Hydra, Kerberos a Styx. Již samotný vztah mezi Pluem a Charonem je značně komplikovaný, obě tělesa mají vůči sobě navzájem vázanou rotaci ale hmotný střed neleží uvnitř žádného z nich. Při pohledu z Pluta (ale také z Charona) je z druhého tělesa vidět vždy stejná část, podobně, jako například u Země a Měsíce. Vztah mezi Plutem a Charonem je dán především velkou hmotností měsíce, která dosahuje přibližně osminy hmotnosti Pluta.

Chaos oběžných drah

Nová pozorování ale odhalila velmi chaotické chování zbylých měsíců. Nix a Hydra nerotují po pravidelných oběžných drahách, ale fungují v jakémsi zvláštním dvojhvězdném režimu, ve kterém se jejich oběžné dráhy mění v závislosti na aktuální poloze. Jednou krouží okolo Pluta, podruhé okolo Charona. Tento zvláštní režim také znamená, že oba měsíce ukazují při pohledu z Pluta pokaždé jinou stranu. Vědci předpokládají, že podobný režim platí i pro Styx a Kerberos, k potvrzení tohoto předpokladu jsou ale nezbytná další pozorování.

Nepředvídatelnost oběžných drah měsíců umocňuje kromě měnícího se gravitačního pole i fakt, že čtyři menší měsíce mají šišatý tvar připomínající ragbyový míč.

Aby zvláštností na oběžné dráze Pluta nebylo málo, ukazuje se, že Kerberos má výrazně jinou barvu, než zbylé měsíce. Vzhledem k tomu, že měsíce nejspíš vznikly ve stejnou dobu (patrně následkem vesmírné kolize), měly by mít logicky podobné složení. Zdá se ale, že to minimálně pro Kerberos neplatí.

Simulovaná rotace Plutova měsíce Nix

Reklama

  • Zdroj textu:

    spacetelescope.org

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, A. Field (STScI)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907