Chaos na Plutu: Hubble odhalil nepředvídatelné chování jeho měsíců

04.06.2015 - Martin Reichman

Jistota, že každé ráno vyjde slunce a večer je na obloze vystřídá měsíc, na Plutu zdá se až tak úplně neplatí


Reklama

Východy a západy Slunnce, stejně jako pohyb Měsíce, dokážeme na Zemi předpovídat s vysokou přesností na desítky a stovky let. Na Plutu ale nic takového neplatí. Jak ukazují nová pozorování Hubbleova vesmírného teleskopu, na oběžné dráze Pluta panuje pořádný chaos.

Měsíc nebo Pluto 2

Kolem Pluta krouží pět přirozených satelitů – Charon, Nix, Hydra, Kerberos a Styx. Již samotný vztah mezi Pluem a Charonem je značně komplikovaný, obě tělesa mají vůči sobě navzájem vázanou rotaci ale hmotný střed neleží uvnitř žádného z nich. Při pohledu z Pluta (ale také z Charona) je z druhého tělesa vidět vždy stejná část, podobně, jako například u Země a Měsíce. Vztah mezi Plutem a Charonem je dán především velkou hmotností měsíce, která dosahuje přibližně osminy hmotnosti Pluta.

Chaos oběžných drah

Nová pozorování ale odhalila velmi chaotické chování zbylých měsíců. Nix a Hydra nerotují po pravidelných oběžných drahách, ale fungují v jakémsi zvláštním dvojhvězdném režimu, ve kterém se jejich oběžné dráhy mění v závislosti na aktuální poloze. Jednou krouží okolo Pluta, podruhé okolo Charona. Tento zvláštní režim také znamená, že oba měsíce ukazují při pohledu z Pluta pokaždé jinou stranu. Vědci předpokládají, že podobný režim platí i pro Styx a Kerberos, k potvrzení tohoto předpokladu jsou ale nezbytná další pozorování.

Nepředvídatelnost oběžných drah měsíců umocňuje kromě měnícího se gravitačního pole i fakt, že čtyři menší měsíce mají šišatý tvar připomínající ragbyový míč.

Aby zvláštností na oběžné dráze Pluta nebylo málo, ukazuje se, že Kerberos má výrazně jinou barvu, než zbylé měsíce. Vzhledem k tomu, že měsíce nejspíš vznikly ve stejnou dobu (patrně následkem vesmírné kolize), měly by mít logicky podobné složení. Zdá se ale, že to minimálně pro Kerberos neplatí.

Simulovaná rotace Plutova měsíce Nix

  • Zdroj textu:

    spacetelescope.org

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, A. Field (STScI)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sara Plazová stojí v místech, kde se dřív nacházely rozlehlé louky, kam pastevci naháněli své ovce.

Zajímavosti
Revue

Kometa na své poslední cestě

Vesmír

Ulrich von Lichtenstein

Historie

Autonomní nákladní automobil v barvách TuSimple.

Věda

LST u pláže v Inčchonu v září 1950

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907