Chaos na Plutu: Hubble odhalil nepředvídatelné chování jeho měsíců

04.06.2015 - Martin Reichman

Jistota, že každé ráno vyjde slunce a večer je na obloze vystřídá měsíc, na Plutu zdá se až tak úplně neplatí


Reklama

Východy a západy Slunnce, stejně jako pohyb Měsíce, dokážeme na Zemi předpovídat s vysokou přesností na desítky a stovky let. Na Plutu ale nic takového neplatí. Jak ukazují nová pozorování Hubbleova vesmírného teleskopu, na oběžné dráze Pluta panuje pořádný chaos.

Měsíc nebo Pluto 2

Kolem Pluta krouží pět přirozených satelitů – Charon, Nix, Hydra, Kerberos a Styx. Již samotný vztah mezi Pluem a Charonem je značně komplikovaný, obě tělesa mají vůči sobě navzájem vázanou rotaci ale hmotný střed neleží uvnitř žádného z nich. Při pohledu z Pluta (ale také z Charona) je z druhého tělesa vidět vždy stejná část, podobně, jako například u Země a Měsíce. Vztah mezi Plutem a Charonem je dán především velkou hmotností měsíce, která dosahuje přibližně osminy hmotnosti Pluta.

Chaos oběžných drah

Nová pozorování ale odhalila velmi chaotické chování zbylých měsíců. Nix a Hydra nerotují po pravidelných oběžných drahách, ale fungují v jakémsi zvláštním dvojhvězdném režimu, ve kterém se jejich oběžné dráhy mění v závislosti na aktuální poloze. Jednou krouží okolo Pluta, podruhé okolo Charona. Tento zvláštní režim také znamená, že oba měsíce ukazují při pohledu z Pluta pokaždé jinou stranu. Vědci předpokládají, že podobný režim platí i pro Styx a Kerberos, k potvrzení tohoto předpokladu jsou ale nezbytná další pozorování.

Nepředvídatelnost oběžných drah měsíců umocňuje kromě měnícího se gravitačního pole i fakt, že čtyři menší měsíce mají šišatý tvar připomínající ragbyový míč.

Aby zvláštností na oběžné dráze Pluta nebylo málo, ukazuje se, že Kerberos má výrazně jinou barvu, než zbylé měsíce. Vzhledem k tomu, že měsíce nejspíš vznikly ve stejnou dobu (patrně následkem vesmírné kolize), měly by mít logicky podobné složení. Zdá se ale, že to minimálně pro Kerberos neplatí.

Simulovaná rotace Plutova měsíce Nix

  • Zdroj textu:

    spacetelescope.org

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, A. Field (STScI)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907